Konaklama işletmeleri çalışanlarının pozitif psikolojik sermayeleri ile örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik bir araştırma
A research to determine the relationship between positive psychological capitals of organizations of corporate barriers and organizational citizenship behaviors
  1. Tez No: 642184
  2. Yazar: ERHAN ERTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Psikoloji, kişilerin ruhsal sorunlarını inceleyerek nedenlerini araştırmaya ve çözüm yolu bulmaya çalışan bir bilimdir. Pozitif psikoloji ise, kişilerin olumlu taraflarına odaklanıp geliştirilmeye çalışılmasının kişiler üzerinde pozitif etki yapabileceğini savunan bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım örgütlerde pozitif örgütsel davranış olarak kendini göstermiştir. Bu akımla birlikte, çalışanların sadece sorunlu yönlerine odaklanarak çözümler üretmenin yanı sıra, olumlu yönlerinide geliştirerek kişiden maksimum fayda elde etmek hedeflenmektedir. Pozitif örgütsel davranış yaklaşımından sonra ortaya çıkan ve günümüze kadar gelen pozitif psikolojik sermaye kavramı, kişilerin verimlilik amacı ile ekonomik, beşeri ve sosyal sermayeleri başarılı bir şekilde örgüte taşıyabilme yeteneği olarak ifade edilmektedir. Çalışanların tanımlı rollerinin üzerine gönüllü olarak sergiledikleri ve sonuçta örgüt açısından olumlu sonuçlar yaratan davranışlar olarak ifade edilen örgütsel vatandaşlık davranışı, bireyin örgüt ile özdeşleşmesi ve kendisini ona ait hissetmesi durumunda ortaya çıkan bir durumdur. Psikolojik sermaye düzeyleri yüksek olan personellerin örgütsel vatandaşlık davranışı sergileme olasılıklarının da yüksek olacağı düşünülmektedir. Bu özellikte personellerin doğru yönetilmesi durumunda konaklama işletmelerinin rakipleri karşısında müşteri memnuniyeti konusunda önemli bir üstünlük sağlayacakları düşünülmektedir. Bu düşünceden hareketle ele alınan bu çalışmada temel amaç, Kars İli ve ilçelerinde faaliyette bulunan 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmelerinde çalışan personelin pozitif psikolojik sermaye düzeyleri ile örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişkileri belirlemektir. Araştırmada veri toplamak amacıyla anket tekniğinden yararlanılmış, veriler SPSS 20 ve AMOS istatistik programları ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler üzerinde yapılan analiz sonuçlarına göre pozitif psikolojik sermaye ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında orta düzeyde pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca her iki değişkene ait alt boyutlar arasındada anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişkinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Psychology is a science that tries to investigate the causes and find a solution by examining the mental problems of people. Positive psychology, on the other hand, is an approach that advocates that focusing on the positive aspects of individuals and trying to develop them can have a positive effect on individuals. This approach has manifested itself as positive organizational behavior in organizations. With this trend, it is aimed to obtain maximum benefit from the person by developing solutions in addition to producing solutions by focusing only on the problematic aspects of the employees. The concept of positive psychological capital, which has emerged after the positive organizational behavior approach, is expressed as the ability of people to successfully carry economic, human and social capitals to the organization for the purpose of efficiency. Organizational citizenship behavior, which is voluntarily displayed by the employees over their defined roles, and which is expressed as behaviors that result in positive results for the organization, is a situation that occurs when the individual identifies with the organization and feels belonging to it. It is thought that the personnel with high psychological capital levels will also be more likely to exhibit organizational citizenship behavior. If the personnel are managed correctly with this feature, it is believed that the accommodation enterprises will provide an important superiority in customer satisfaction over their competitors. The main purpose of this study, based on this idea, is to determine the relationship between the positive psychological capital levels and organizational citizenship behaviors of the staff working in the 4 and 5 star accommodation businesses operating in Kars and its districts. In order to collect data in the research, survey technique was used and the data were analyzed with SPSS 20 and AMOS statistical programs. According to the results of the analysis on the data obtained, a moderate positive correlation was found between positive psychological capital and organizational citizenship behavior. In addition, there was a significant and positive relationship between the sub-dimensions of both variables.