Aljinat ve kitosan ile kaplanan zeytin yaprağı ekstraktının broylerde performans, antioksidan kapasite üzerine etkisinin araştırılması
Determining the effect of olive leaves extracts, chitosan and alginate encapsulation on performance, some blood parameters and antioxidant activity in broiler diets
  1. Tez No: 473684
  2. Yazar: NAJWA H.OMAR HAIBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER KÜÇÜKERSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma; broyler rasyonlarına ilave edilen zeytin yaprağı ekstraktı ve aljinat-kitosan ile kaplanan zeytin yaprağı ekstraktının performans (canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yem dönüşüm oranı, Avrupa Üretim Etkinlik Faktörü-EPEF), karkas özellikleri, bazı iç organ ağırlıkları (kalp, karaciğer, dalak, bursa Fabricius, taşlı mide, bezli mide ve abdominal yağ), kan serumundaki bazı biyokimyasal değerler (ALT, ALP, AST, toplam kolestrol, HDL, LDL, trigliserit, toplam protein, IgG), göğüs ve but eti pH değerleri, göğüs eti MDA düzeyi, bağırsak pH'sı, tibia ve femur en, boy, ağırlıkları ile altlık ve dışkı kuru madde düzeyine etkrini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Zeytin yaprağı ekstraktı (%1,5) en uygun kapsüllenmenin sağlandığı aljinat (%1) ile enkapsülasyonu yapıldıktan sonra, kitosanla (%1) ikinci defa kaplanması sağlanmıştır. Kurutma işleminden sonra elde edilen aljinat ve kitosanla kaplanmış zeytin yaprağı ekstraktı broyler rasyonlarında kullanılmıştır. Aljinat ve kitosanla enkapsüle edilen zeytin yaprağı ekstraktlarını in vitro sindirim/biyoyararlılık analizi gerçekleştirildi. Broyler besleme çalışmasında, 1 günlük 105 adet erkek etlik civciv kullanılmış ve çalışma 37 gün sürmüştür. Her biri 35 civcivden oluşan 3 grup düzenlenmiş, her bir grup 7 civcivden oluşan 5 alt gruba ayrılmıştır. Gruplar 1 kontrol ve 2 deneme grubu olacak şekilde oluşturulmuştur. Kontrol grubuna herhangi bir ilave yapılmamıştır. İlk deneme grubuna 125 mg/kg oleuropein içerecek düzeyde zeytin yaprağı ekstraktı (ZYE), 2.deneme grubu rasyonuna aynı düzeyde aljinat ve kitosan ile kaplanmış zeytin yaprağı ekstraktı (AK-ZYE) ilave edilmiştir. Çalışma sonunda AK-ZYE içeren grupta canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem dönüşüm oranı, Avrupa Üretim Etkinlik Faktörü üzerine etkileri kontrol ve ZYE gruplarına göre istatistik olarak önemli bulunmuştur (P0,05). Karkas randımanı, kalp, dalak, karaciğer, bursa Fabricius, abdominal yağ, taşlı mide ağırlıkları ve bunların canlı ağırlığa oranları açısından kontrol grubu ile ZYE ve AK-ZYE ilave edilen gruplar arasında istatistik anlamda farklılar tespit edilmemiştir (P>0,05). Organ ağırlıkları içerisinde sadece bezli mide ağırlığı ve canlı ağırlığa oranlarında ZYE ve AK-ZYE ilave edilen gruplarda, kontrol grubuna göre istatistik bakımdan anlamlı bir fark tespit edilmiştir (P0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of effect of olive leaves extracts and chitosan and alginate coated olive leaves coated extracts added to broiler diets on performance (body weight, body weight gain, feed intake, feed conversion ratio, European Production Efficency Factor-EPEF, ) carcass characteristics, some internal organ weights (heart, liver, spleen, bursa of Fabricius, gizzard, proventriculus and abdominal fat), some biochemical values in blood serum (ALT, ALP, AST, total cholesterol, LDL and HDL triglyceride), breast and thigh pH values, breast meat MDA level, intestinal pH, tibia and femur width, height, weights, litter and feces dry matter and ammonia levels. The olive leaf extract (1.5%) was encapsulated with the alginate (1%) which provided the most appropriate encapsulation, followed by a second coating with chitosan (1%). Alginate and chitosan coated olive leaf extract obtained after drying process were used in broiler rations. In vitro digestion / bioavailability analysis of olive leaf extracts encapsulated with alginate and chitosan was performed. In the broiler feeding study, 105 male broiler chicks were used for 1 day and the study lasted 37 days. Three groups, each consisting of 35 chicks, were arranged, and each group was divided into 5 subgroups consisting of 7 chicks. The groups were formed as 1 control and 2 experimental groups. No additions were made to the control group. Olive leaf extract (ZYE) containing 125 mg / kg oleuropein was added to the first experimental group and olive leaf extract (AK-ZYE) coated with alginate and chitosan at the same level for the second experiment group ration. At the end of the study, the effects on live weight, live weight gain, feed conversion ratio, European Production Efficiency Factor were found to be statistically significant (P 0,05). There were no statistically significant differences between control group and ZYE and AK-ZYE added groups (P> 0,05) in terms of carcass yield, heart, spleen, liver, bursa Fabricius, abdominal fat, proventriculus weights and their live weight ratios. A statistically significant difference (P 0.05).