Trabzon hurması meyvesinde hasat sonrası kaplama uygulamalarının fizyolojik bozulmalara ve muhafaza ömrüne etkisinin belirlenmesi
Determination of postharvest coating applications on physiological deterioration and storage life of persimmon fruits
- Tez No: 659726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TÜLİN ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
'MKÜ Harbiye' Trabzon hurması meyveleri derimden hemen sonra, kitosan, sodyum aljinat, kitosan + sodyum aljinat ile kaplanan meyveler MAP'da 0 °C ve %90±5 oransal nem içeren soğuk hava deposunda 100 gün süresince muhafaza edilmiştir. 'MKÜ Harbiye' Trabzon hurması meyvesine yapılan kaplama uygulamalarının meyve ağırlık kaybı, meyve eti sertliği, meyve kabuk rengi (L*, a*, b*, Hue, Kroma), SÇKM, pH, TA, toplam fenolik madde miktarı, DPPH, etilen miktarı, O2/CO2 oranı, elektriksel iletkenlik, üşüme zararı, mikrobiyel ve duyusal kalite üzerine etkisi belirlenmiştir. Kitosan, sodyum aljinat ve kitosan+aljinat ile kaplanan 'MKÜ Harbiye' Trabzon hurması meyvelerinde muhafaza süresince ağırlık kaybı, meyve eti sertliği, O2/CO2 oranı, etilen miktarı, elektiriksel iletkenlik, mikrobiyel kalite, üşüme zararı, çürüme kaybı üzerine kontrol gurubu uygulamaları ile karşılaştırıldığında kaplama uygulamasının daha etkili olduğu belirlenmiştir. Kitosan kaplama uygulamasının 'MKÜ Harbiye' Trabzon hurması O2 oranı, etilen üretim hızı, mikrobiyal yük artışı ve üşüme zararı üzerinde daha etkili bulunmuş fakat kitosan + aljinat kaplanan meyvelerde ise ağırlık kaybı, meyve eti sertliği, CO2 oranı, elektriksel iletkenlik, antioksidan aktivite miktarı korunumunda diğer uygulamalara göre daha etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
'MKÜ Harbiye' persimmon fruits were coated with chitosan, sodium alginate, chitosan + sodium alginate. After coating applications fruit samples were stored in MAP for 100 days at 0 °C and 90 ± 5% relative humidity cold storage. Effects of 'MKÜ Harbiye' persimmon fruit different coating applicatins on weight loss, fruit flesh firmness, fruit peel color (L*, a*, b*, Hue, Chroma), SÇKM, pH, TA, total phenolic content, DPPH, ethylene production, O2 / CO2 ratio, electrical conductivity, chilling injury, microbial and sensory quality were evaluated during cold storage.'MKÜ Harbiye' persimmon fruit coated with chitosan, sodium alginate and chitosan + alginate were more effective on weight loss, fruit flesh firmness, O2/CO2 ratio, ethylene production rate, electrical conductivity, microbial quality, chilling injury, microbial growth rate compared control during storage. It was concluded that coating applications of 'MKÜ Harbiye' persimmon fruit had an important effect on the fruit preservation quality after harvest. While chitosan coating application of 'MKÜ Harbiye' persimmon fruit limited persimmon fruit, ethylene production rate, microbial growth, chilling injury. However chitosan+sodium alginate coating application limited decrease of flesh firmness, increase of weight loss, CO2 and electrical conductivity and loss of antioxidants activity compared to others.