Vajinal kültürlerden izole edilen lactobacillus türlerinin antimikrobiyal aktivitelerinin araştırılması
Investigation into antimicrobial activity of lactobacillus SP. isolated from vaginal cultures
- Tez No: 473692
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜJDE ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Her geçen gün dünyanın farklı bölgelerinden antimikrobiyallere karşı çoğul dirençli yeni mikroorganizmaların bildirilmesi ve bu mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde yetersiz kalınması yeni antimikrobiyal etkili bileşiklere olan ihtiyacı göz önüne koymaktadır. Antimikrobiyal etkili sekonder metabolitler üretmeleri nedeniyle Lactobacillus cinsi son dönemlerde araştırmacıların dikkatini çekmektedir. Vajinal mikroflorada bulunan Lactobacillus'lar vajina epitelindeki glikojenden, laktik asit oluşturarak pH'ı 4'e kadar düşürürler ve böylece patojen mikroorganizmaların yerleşmesini önlerler. Bu çalışmanın amacı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'ndan Cebeci Hastanesi Merkez Laboratuvarı'na gönderilen vajen kültürlerinden izole edilmiş Lactobacillus türlerinin ürettiği sekonder metabolitlerin Agar Kuyu Difüzyon Testi ve Agar Damlatma Testi ile Escherichia coli ATCC 25922, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Staphylococcus aureus ATCC 43300, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Staphylococcus epidermidis ATCC 12228, Staphylococcus epidermidis ATCC 35984, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Klebsiella pneumoniae RSKK 578, Bacillus subtilis ATCC 6633 ve Candida albicans ATCC 10231 test mikroorganizmalarına karşı antimikrobiyal aktivitelerinin araştırılmasıdır. Çalışmamızda 16S rRNA yöntemiyle tanımlanan 58 adet vajinal izolatın 19 tanesinin L. crispatus, 18 tanesinin L. gasseri, 8 tanesinin L. jensenii, 4 tanesinin L. vaginalis, 3 tanesinin L. fermentum, 2 tanesinin L. coleohominis, 1 tanesinin L. saerimneri, 1 tanesinin L.reuteri, 1 tanesinin L. johnsonii ve 1 tanesinin L. helveticus türü olduğu saptanmıştır. Bu izolatların sıklıkla E.coli ATCC 25922, P. aeruginosa ATCC 27853, K. pneumoniae RSKK 578 ve B.subtilis ATCC 6633'e karşı etkili oldukları görülmüştür. Bazı izolatların S. aureus ATCC 25923 ve E. faecalis ATCC 29212 suşları üzerine de etki gösterdiği gözlenmiştir. İzolatların hiçbiri S. aureus ATCC 43300, S. epidermidis ATCC 12228, S. epidermidis ATCC 35984 ve C. albicans ATCC 10231 üzerinde etkili bulunmamıştır. Yapılan literatür taramasında L. saerimneri türünün insan vajinal florasından izole edildiğine dair bir çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışmamız, ilk kez vajenden L. saerimneri türünün izole edilmiş olması nedeniyle önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The fact that an increasing number of new multi-resistant microorganisms have been reported from different parts of the world and inefficiency in treating the infections caused by these microorganisms have brought about the necessity for new compounds with antimicrobial effects. The genus Lactobacillus have recently been focal point of researchers due to their ability to produce secondary metabolites with antimicrobial effects. Lactobacilli, located in vaginal microflora decreases pH down to 4 producing lactic acid from the glycogen in vaginal epithelium, and as a result, they prevent invasion of pathogenes. The aim of this study is to investigate into antimicrobial activity of secondary metabolites produced by Lactobacillus species, isolated from vaginal cultures which were sent from Ankara University, Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology to Cebeci Central Laboratory, against test microorganisms (Escherichia coli ATCC 25922, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Staphylococcus aureus ATCC 43300, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Staphylococcus epidermidis ATCC 12228, Staphylococcus epidermidis ATCC 35984, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Klebsiella pneumoniae RSKK 578, Bacillus subtilis ATCC 6633 and Candida albicans ATCC 10231) using Agar Well Diffussion Method and Agar Spot Method. In our study, of the 58 vaginal isolates identified through 16S rRNA method, 19 were established to be L. crispatus, 18 L. gasseri, 8 L. jensenii, 4 L. vaginalis, 3 L. fermentum, 2 L. coleohominis, 1 L. saerimneri, 1 L.reuteri, 1 L. johnsonii and 1 L. helveticus species. These isolates were often found to be effective against E.coli ATCC 25922, P. aeruginosa ATCC 27853, K. pneumoniae RSKK 578 ve B.subtilis ATCC 6633. It was also observed that some isolates were effective against S. aureus ATCC 25923 and E. faecalis ATCC 29212 strains. None of these isolates was found to be effective againts S. aureus ATCC 43300, S. epidermidis ATCC 12228, S. epidermidis ATCC 35984 and C. albicans ATCC 10231. No study dealing with isolation of L. saerimneri from human vaginal flora has been detected in literature. Our study is of significance as it isolated L. saerimneri from human vaginal flora for the first time.