Engelli kadınların beden imajı algıları ve yaşam doyumlarının belirlenmesi
Identify of body image perception and life satisfaction of women with disabilities
  1. Tez No: 473691
  2. Yazar: CEMİLE AKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA PURUTÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma engelli kadınların sosyo-demografik özelliklerini, sosyo-demografik özelliklerinin beden imajı algıları ve yaşam doyumlarının üzerindeki etkisini ve beden imajı algılarının yaşam doyumları üzerindeki etkisini incelemek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Ankara ili sınırları içinde yer alan“Engelli Kadınlar Derneği (ENKAD)”ve“Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği (TEDAY)”ne üye olan engelli kadınlar ile toplamda 124 engelli kadın araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırma materyalinin toplanmasında anket tekniği kullanılmıştır. Anket formu ile engelli kadınların sosyo-demografik özelliklerinin, beden imajı algılarının ve yaşam doyumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Anket formu;“Sosyo-Demografik Bilgi Formu”, Secord ve Jourard tarafından (1953) geliştirilen Hovardaoğlu tarafından (1993) Türkçeye uyarlanan“Vücut Algısı Ölçeği”, Diener ve arkadaşları tarafından (1985) geliştirilen Yetim (1993) tarafından Türkçeye uyarlanan“Yaşam Doyumu Ölçeği”olmak üzere üç aşamadan oluşmuştur. Araştırma kapsamına alınan engelli kadınların sosyo-demografik özellikleri, beden imajı algıları ve yaşam doyumlarına ilişkin bilgilerinin mutlak ve yüzde değerlerini gösteren dağılımları yapılmıştır. Araştırmada engelli kadınların engellilik sebebi, engel derecesi, engellilik türü, medeni durumu, eğitim düzeyi ve meslek durumları değişkenlerinin beden imajı algıları ve yaşam doyumları üzerindeki etkisi tek yönlü varyans analizi uygulanarak (ANOVA) hesaplanmıştır. Engelli kadınların vücut algısı ve yaşam doyumları arasındaki ilişki de pearson korelasyon katsayısı hesaplanarak saptanmıştır. Ayrıca ölçekler aritmetik ortalama, standart sapma ve minimum maksimum ve medyan değerler olarak da değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamına alınan engelli kadınların beden imajı ve yaşam doyumları üzerinde; eğitim düzeylerinin ve meslek durumlarının etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Beden imajı algıları ve yaşam doyumları arasında ise pozitif yönlü orta düzeyde ve istatistiksel olarak önemli bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was planned and conducted to investigate the socio-demographic characteristics, the effect of socio-demographic characteristics on body image perception and life satisfaction, and the effect of body image perceptions on life satisfaction of disabled women. A total sample of 124 disabled women who are members ofAssociation Of Women With Disabilities (Engelli Kadınlar Derneği) and Fraternal Association of all the disabled and their families (Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği) where in the Ankara borders were included in the survey. In gathering the research materials were used to questionnaire technique. The aim of the questionnaire is to determine the socio-demographic characteristics, body image perceptions and life satisfaction of women with disabilities. The questionnaire was composed of three phases;“Socio-Demographic Information Form”,“Body Cathexis Scale”was developed by Secord and Jouarard (1953) and adapted to Turkish by Hovardaoğlu (1993) and“ Life Satisfaction Scale”was developed by Diener et.al. (1985) and adapted toTurkish by Yetim (1993). The frequencies and descriptive statistics were computed for indicating the sociodemographiccharacteristics, body image perception and life satisfaction of women with disabilities included in the survey. In research; women with disabilities of thecause of disabled women, disability grading, type ofdisability, marital status, education level andjob status variables' impact on body image perceptionand life satisfaction, was calculated by one way variance analysis (ANOVA). As well as; the relationship between disabled women body perception and life satisfaction were find out by calculating pearson correlation coefficient. Also, all scales were evaluated as mean score and minimum, maximum andmedian value. It was found that education level and job status had impact on womenwith dsabilities, who are taken scope of research, body image and life satisfaction. There was a statistically important, positive and medium correlation between perception of body image and life satisfaction.