Köpek meme tümörlerinde miyoepitel hücrelerinin hücre değişimindeki rolünün patomorfolojik ve immunohistokimyasal yöntemlerle saptanması
Determination of the myoepithelial cells roles in cell differentiation in canine mammary tumors by pathomorphological and immunohistochemical methods
  1. Tez No: 473705
  2. Yazar: ARDA SELİN TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL VURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Çalışmada, patomorfolojik ve immunohistokimyasal olarak meme tümörlerini oluşturan epitelyal ve mezenşimal hücrelerin yanı sıra farklı tümör tiplerinde, miyoepitel hücrelerinin morfolojik özellikleri ve epitelyal-mezenşimal dönüşüm üzerindeki rollerini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmanın materyali olarak Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'na, Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı'ndan gönderilen farklı yaş (1 ile 18 yaş arası) ve çeşitli ırk (Terrier, Cocker, Pekingese, Bokser, Rotweiller, Rus Finosu, Labrador, Kangal, Alman Çoban, Poodle, Golden Retriever, melez ve bilinmeyen) köpeklere ait toplam 165 adet tümör içeren 64 adet tümörlü meme dokusu (biyopsi veya nekropsi materyali) kullanıldı. Materyaller makroskobik ve mikroskobik olarak değerlendirildi. Mikroskobik incelemeler sonunda tümör tanıları (benign mikst tümör, lipom, in situ karsinoma, simple karsinoma, komedo karsinoma, yassı hücreli kanser, adenoid tipte bazal hücreli kanser, müsinöz karsinoma, fibrosarkoma ve karsinosarkoma) konuldu ve derecelendirildi. Toplanan 165 adet tümörden benign mikst tümör (n:7), simple karsinoma (n:15) ve karsinosarkoma (n:45) olmak üzere rastgele seçilen 67 olgu detaylı bir şekilde hem histopatolojik, hem de immunohistokimyasal olarak incelendi. İmmunohistokimyasal olarak aynı doku kesitlerine p63/aktin, p63/vimentin, p63/CK14, p63/CK19 ve p63/CK8 ile ikili boyamaları, diğer taraftan BMP6 tekli boyamalar gerçekleştirildi. Tümör tiplerine göre belirteçlerin hangi dokularda ve ne oranda pozitif/negatif olduğu, miyoepitel hücrelerinin tümör tiplerine göre varlığı incelendi. Sonuç olarak, tümör tipine bakılmaksızın, miyoepitel hücrelerinin hem tanıda hem de epitelyal mezenşimal geçişte büyük bir rol oynadığı ve bunu metaplazik dönüşümle gerçekleştirdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In study, we aimed to investigate pathomorphologically and immunohistochemically, the morphologic features of myoepithelial cells and their roles on epithelial-mesenchymal transition as well as the epithelial and mesenchymal cells, forming mammary tumors. In study were used 64 mammary tumor tissues (biopsy or necropsy material) including a total of 165 tumors, belonging to different ages (1 to 18 years old) and various breeds (Terrier, Cocker, Pekingese, Boxer, Rottweiler, Russian Fino, Labrador, Turkish Anatolian Shepherd, German Shepherd, Poodle, Golden Retriever, Crossbred and unknown). Materials were evaluated macroscopically and microscopically. At the end of the microscopic examinations, tumors were diagnosed (benign mixed tumors, lipomas, in situ carcinoma, simple carcinoma, comedocarcinoma, squamous cell carcinoma, adenoid type basal cell carcinoma, mucinous carcinoma, fibrosarcoma and carcinosarcoma) and graded. 67 cases [benign mixed tumors (n: 7), simple carcinomas (n: 15) and carcinosarcomas (n: 45)] were randomly selected from 165 tumors and were examined histologically and immunohistochemically. Immunohistochemically, on the same tissue sections double staining with p63/actin, p63/vimentin, p63/CK14, p63/CK19 and p63/CK8 and single staining with BMP6 were performed. The positivity and negativity of the markers in the tissues according to tumor types and the presence of myoepithelial cells according to tumor types were examined. Information about EMT conversion in single and double stainings were obtained. In conclusion, in all tumor types, it has been determined that myoepithelial cells played a major role both in the diagnosis and epithelial mesenchymal transition, and they have been found to perform with metaplasic transformation.