Lizozimin rumen mikrobiyel fermantasyonu üzerine etkilerinin rumen simülasyon tekniği (rusıtec) ile araştırılması
Effects of lysozyme on rumen microbial fermentation using rumen simulation technique (rusitec)
  1. Tez No: 473719
  2. Yazar: SAAD AHMED ADAM MUSA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Düşük molekül ağırlıklı bir protein olan lizozim (1, 4-β-N-asetilmuramidaz), gram pozitif bakterilerin hücre duvarı peptidoglikan tabakasındaki N-asetilmuramik asit ve N-asetilglukozamin molekülleri arasındaki glikozidik bağları kopararak bakteri hücresinde ölüme yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı, lizozim enziminin rumen mikrobiyal fermantasyonu üzerine etkilerini Rumen Simülasyon Tekniği yardımıyla belirlemektir. Rusitec cihazında gerçek hacimleri 750 mL olan dokuz adet fermenter kullanıldı. Her bir fermenterde 2 g arpa samanı ve 8 g konsantre yemden oluşan bir substrat inkübe edildi. Çalışma 12 gün sürdü. Altı günlük bir adaptasyon fazından sonra lizozim enzimi 0, 10 000 ve 50 000 U/L dozlarında ilgili fermenterlere ilave edildi. Lizozimin her iki konsantrasyonu da ruminal pH, toplam ve bireysel uçucu yağ asitleri (asetik, propiyonik ve bütirik asitler) üretimi, metan üretimi, protozoon sayısı ve kuru madde sindirilebilirliğini istatistiksel olarak etkilemedi. Kontrol fermenterleri ile karşılaştırıldığında, lizozimin 50 000 U/L dozu NH3-N konsantrasyonunu istatistiksel olarak yükseltti (p < 0,05). Araştırmadan elde edilen bulgular, lizozimin ruminal mikrobiyal fermantasyon üzerine minimal düzeyde etki ettiğine, ruminal ortamdaki yoğun proteolitik aktivite karşısında korunmasız olan lizozimin hızla inaktive olup rumen mikroorganizmalarınca sindirildiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Lysozyme (1,4-β-N-acetylmuramidase) is a low-molecular-weight protein and cleaves the glycosidic linkage between the N-acetylmuramic acid and N-acetylglucosamine in the peptidoglycan component of gram positive bacterial cell walls, which leads to bacterial cell death. The aim of this study was to investigate the effects of lysozyme on rumen microbial fermentation using the RUmen SImulation TEChnique (Rusitec). The rusitec apparatus was equipped with nine fermentation vessels, each with a nominal capacity of 750 mL. Each fermentation vessels received daily 2 g barley straw and 8 g concentrate. The study lasted 12 days. After an adaptation period of six days, lysozyme was added to the respective fermentation vessels at levels of 0, 10 000 or 50 000 U/L. Both levels of lysozyme had no effect on ruminal pH, the production of total and individual volatile fatty acids (acetate, propionate, and butyrate), methane production, total protozoa number and dry matter digestibility. However, the addition of 50 000 U/L lysozyme increased (p < 0,05) NH3-N concentration when compared with the un-supplemented control vessels. These results indicated that lysozyme had only minor effects on the rumen microbial fermentation. Under the ruminal conditions, the strong proteolytic activity rapidly inactivated unprotected lysozyme and rumen microorganisms probably digested the supplied lysozyme as an additional substrate.