Alkol bağımlılığı sendromu hastalarında klinik gidiş ve buna dair karşılaştırmalı bir çözümleme
A comparative analysis of clinical progress in alcohol dependence syndrome patients
  1. Tez No: 473737
  2. Yazar: SİNEM ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM BEYATLI DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Forensic Medicine, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Alkol Bağımlılığı Sendromu'nun anlaşılmasında, gözlemlenen içme davranışının tanımlanması önceliklidir. Tanımlama yapılırken, bilinen nicel ve nitel ölçütlerle hastanın klinik gidişatı belirlenerek süreç tarif edilmelidir. Bu araştırmada; alkol kötüye kullanımının yol açtığı sorunlar, ABS hastalarının klinik gidişatı ele alınarak tanımlanmıştır. ABS tanısı alan hastalardan oluşan örneklemde, bağımlı bireyde gözlemlenen klinik görüngüler incelenmiş ve bağımlılığa etkiyen faktörlere dair karşılaştırmalı bir çözümleme yapılmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda bu içme davranışı ve kötüye kullanımı geniş bir kapsamda ele alınmıştır. Araştırmanın örneklemini; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Alkol Bağımlılığı Tedavi Birimi'nde 1996-2015 yılları arasında ABS tanısı alan hastalar oluşturmaktadır. Kliniğe başvurmuş olan 4'ü kadın 76'sı erkek, toplamda 80 hasta bilgisine ulaşılmıştır. Veriler; alkol ve ilintili kullanım bozukluklarıyla ilgili literatür taraması yapıldıktan sonra, çeşitli aşamalarda toplanmıştır. Hastaların sosyodemografik özelliklerini ve klinik gidişatını belirlemeye yönelik hazırlanmış anket/soru formu ile sürece etkiyen değişkenler belirlenmiştir. Bu değişkenlerin karşılaştırmalı analizi istatistiksel veri analizi programı olan SPSS yardımı ile yapılmıştır. Ulaşılan sonuçlar; alkol kullanmaya başlamakta sosyal öğrenmenin en temel iki ortamı olan aile ve akran grubunun önemini göstermektedir. Tedirgin ve irritabilite duygu durumunun hâkim olduğu bağımlılarda, öfke kontrolünde yaşanan zorlanmaların aile içi şiddeti beraberinde getirmesi ise, aile yaşantısında bozulmalara ve kişinin toplumdan izole olmasına neden olmaktadır. Kişinin alkollü iken zarar verme davranışı ile kişilerin intihar davranışı arasında da istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Describing the observed drinking pattern is priority in understanding Alcohol Dependence Syndrome. Clinical progress should be described using known qualitative and quantitative measurements. In this research, issues around alcohol abuse are described using clinical progress in ADS patients. In a sample of patients diagnosed with ADS, clinical observations were examined using comparative analysis to uncover factors impacting addiction. In line with the research objectives, alcohol abuse was studied in broad framework. Samples were patients who were diagnosed with ADS between 1996-2015 within the Ankara University Faculty of Medicine, Department of Mental Health Disorders, Alcohol Addiction Treatment Unit. Data on a total of 80 patients, 76 men and 4 women, who applied to the clinic were analyzed. After a literature review on alcohol consumption and abuse, the data were organized and collected in multiple steps. Socioeconomic factors that influenced the addiction process were identified from a survey form to assess clinical progress. A comparative analysis of the factors was completed using SPSS. Results of this study show that alcohol use and abuse were linked to family and peer networks, two of the most important social learning environments. In patients with irritable and uneasy emotional states, difficulties in anger management led to physical abuse and disruption in family relations, and social isolation. Patients with higher behaviors for physical harm during inebriation were statistically significantly more likely suicide.