Yaşlı diyabet hastalarının sorunlu alanları ve aile destek düzeyleri
Problematic areas of the elderly diabetic patients and their family support levels
  1. Tez No: 473815
  2. Yazar: BUKET DAŞTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY HİNTİSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırma, yaşlı diyabet hastalarının sorunlu alanları ve aile destek düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini Bayburt Devlet Hastanesi Endokrin Polikliniği'ne diyabet tanısı ile başvuran 65 yaş ve üzeri 218 hasta oluşturdu. Veriler,“Hasta Bilgi Formu”,“Diyabet ile İlgili Sorunlu Alanlar Ölçeği (DİSA)”ve“Hensarling'in Diyabet Aile Destek Ölçeği (HDADÖ)”kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, ortalama, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis Varyans ve Spearman Korelasyon testleri kullanıldı. Hastaların DİSA puan ortalaması 37.46±9.53'dür.
Özet (Çeviri)
The current study was descriptively done in order to identify problem areas of elderly diabetic patients and their family support levels. Sample of the study was composed of 218 patients who were aged ≥ 65 years and presented to Bayburt Public Hospital Endocrinology Polyclinics with diabetic diagnosis. The data were collected with“Patient Information Form”,“Problem Areas in Diabetes Scale (PAID)”and“Hensarling's Diabetes Family Support Scale (HDFSS)”. For the data assessment; percentages, means, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis Variance and Spearman Correlation tests were used. Patients' PAID mean score was 37.46±9.53.