Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde izlenen 8-16 yaş arası obez hastalarda yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Asseeement of the quality of life in 8-16 year-old obese patients followed up at Gaziantep University Medical Faculty Hospital
  1. Tez No: 473890
  2. Yazar: FATOŞ ÇİRKİN MELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Giriş ve Amaç: Obezite; enerji alımının, bazal metabolizma ve bedensel hareket ile tüketilen enerji miktarını aştığı durumlarda vücutta fazla miktarda yağ depolanması ile ortaya çıkan; fiziksel ve ruhsal sorunlara neden olabilen multi-faktoriyel bir enerji metabolizması bozukluğudur. Sıklıkla obezitenin depresyona ve diğer psikiyatrik bozukluklara yol açtığı bilinmektedir. Bu araştırmada obez hastalarda yaşam kalitesi, depresyon ve benlik saygısının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran 69 obez hasta ve 66 sağlıklı olgu üzerinde yapıldı. Depresyon durumu, benlik saygısı ve yaşam kalitesini belirlemede hasta ve kontrol grubuna Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği(8-12 yaş / 13-18 yaş), Kovacs Depresyon Ölçeği(KDÖ) ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği uygulandı. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu arasında yaş ve cinsiyet dağılımı açısından fark yoktu. Hasta grubunda KDÖ puan ortalaması 11,94 ± 7,21 çıkarken kontrol grubunda KDÖ değeri 9,89 ± 5,44 olarak saptanmıştır. Hasta ve kontrol grubunda KDÖ ortalama değerleri arasında anlamlı bir farklılık saptanmadı(p=0,064).Hasta ve kontrol grubu karşılaştırıldığında hastaların yaşam kalitesi çocuk ölçek toplam puan(ÇÖTP) o(rt:69,48 ± 16,22) iken, kontrol grubunun puan (ort:82,48 ± 9,54) olarak saptandı. Hasta grubunun ortalaması anlamlı olarak düşük saptandı(p=0,001). Hasta ve kontrol grubuna Rosenberg benlik saygısı ölçeği açısından bakıldığında hasta grubu (ort: 2,2 ± 1,87) iken kontrol grubu (ort: 1,8 ± 1,17) arasında anlamlı bir farklılık gözlenmedi (p=0,137). Sonuç: Çalışmamızda yaşam kalitesi düşük olan hasta grubu değerlendirildiğinde yaşam kalitesi puanı düşük olanların depresyon ölçeklerinin yüksek olduğu ve benlik saygılarının daha düşük olduğu saptandı. Hasta ve kontrol grubu ölçekler açısından karşılaştırıldığında RBSÖ ve KDÖ puanları arasında fark yokken ÇÖTP açısıdnan fark saptanmıştır. Bulgular obezite tanısının erken yaşta konması ile obezlerin yaşam kalitesinin yükseltilmesi, sosyal çevre ile uyumlarının arttırılması ve obeziteden doğacak komplikasyonların önlenmesi sekonder kazanç olarak hedeflenmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Obesity is a multi-factorial energy metabolism disorder, which occurs in conditions when the energy intake exceeds basal metabolism and exceeds the energy, which is consumed by body movements, which manifests itself by accumulating excess amounts of fat in the body, and which leads to physical and mental disorders. Obesity is known to cause depression and other psychiatric disorders. In this study, it was aimed to investigate the quality of life, depression and self-esteem in obese patients. Materials and Methods: The study was conducted in 69 obese and 66 healthy individuals presented to Gaziantep University Medical Faculty Hospital Pediatrics outpatient clinics. To determine the state of depression, self-esteem, and the quality of life, Quality of Life Scale for Children (8-12 years of age/13-18 years of age), Kovacs Depression Scale (KDS) and Rosenberg Self-esteem Scale were applied to the patient and the control groups. Findings: There was no difference in age and gender distribution between the patient and control groups. In the patient group, the mean KDS score was 11.94 ± 7.21, while in the control group the KDS score was found 9.89 ± 5.44. There was no significant difference between the KDS mean scores of the patient and the control groups (p = 0.064).When the patient and the control groups are compared for quality of life for children, the quality of life scale for children (QLSC) mean total score was 69.48 ± 16.22 for patients and 82.48 ± 9.54 for the control group. The mean of the patient group was found to be significantly lower (p = 0.001). In terms of the Rosenberg self esteem scale, the mean score for the patient group was 2.2 ± 1.87, while the control group's mean was 1.8 ± 1.17. There was no significant differences observed between the two groups (p = 0.137). Conclusion: In our study, when the group with the lower quality of life was assessed, it was determined that the individuals with lower scores of quality of life have higher depression scale scores and lower self-esteems. When the patient and control groups were compared in terms of the scales, there was no difference between the scores of RSES and KDS but a difference was determined in QLSC. The results suggest that diagnosis of obesity in early ages must be aimed to increase the quality of life in obese individuals, to increase their adjustments with the society, and to prevent the complications due to obesity as secondary gains.