Sağlıklı kadınlarda topuklu ayakkabı kullanım sıklığının, gastrosoleus kas kısalığına, ayak postürüne ve dengeye olan etkisinin araştırılması
Investigating the effects of heeled shoe use by healthy women on gastrocnemius soleus muscle shortening, foot posture and balance
- Tez No: 473889
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN USGU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlıklı bireylerde topuklu ayakkabı kullanım sıklığının değerlendirilmesi ve topuklu ayakkabı kullanım sıklığının gastrosoleus kas kısalığına, ayak postürüne ve dengeye etkisini ortaya koymaktır. Çalışmaya yaşları 18-50 arasında değişen 110 sağlıklı kadın alındı. Pes planus, pes kavus, halluks valgus, transvers ark düşüklüğü, çekiç parmak, pes ekinovarus gibi ayak deformiteleri için Toplam Ayak Deformite Skorlaması (TADS), gastrosoleus kas kısalığı için kas kısalık testi, dengeyi değerlendirmek için Berg Denge ölçeği kullanıldı. Ölçümler topuklu ayakkabılı ve ayakkabısız tekrarlandı. Ayakkabı giyme sıklıklarına göre haftada 1 ve daha az topuklu ayakkabı kullananlar normal, 2 ve daha fazla kullananlar ise sık giyenler olarak 2 gruba ayrıldı ve sonuçlar karşılaştırıldı. Yapılan ölçümler sonucunda ayakkabı kullanım frekansı ile ayak deformitesi, m. gastrosoleus kısalığı ve denge arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to evaluate the frequency of use of heeled shoes by healthy individuals and to reveal the effects of the frequency of use, on foot posture and balance. In this study, 110 women between 18-50 years old are selected. For foot deformities such as pes planus, pes cavus, hallux vulgus, transvers arch ptosis, hammer finger, pes equinovarus Total Foot Deformity Score (TFDS) is used, for shortening in gastrocnemius soleus muscle manual muscle strength test is applied and for evaluating the balance Berg Balance Scale is taken into account. Measurements are repeated when the samples are wearing heeled shoe and when they are shoeless. According to the frequency of shoe use, those who use 1 or less heeled shoe per week are normal, while those who use 2 or more are divided into 2 groups as frequent wearers and the results are compared. As a result of the measurement, significant relationship between frequency of heeled shoe use and foot deformity, and between gastrocnemius soleus shortening and balance are not found (p>0,05).