Okul öncesi dönem (36-60 ay) çocuklarının bağlanma özellikleri ile annelerinin prenatal bağlanma düzeylerinin, çocukların gelişim özelliklerinin ve dil becerilerinin ilişkisinin değerlendirilmesi
The relationship between preschool attachment patterns and prenatal attachment, development and language skills at the preschool age
- Tez No: 473901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ÖZBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı okul öncesi dönem çocukların bağlanma stilleri ile annelerin prenatal bağlanma düzeyleri arasındaki ilişkinin ve çocukların bağlanma stili ile gelişim ve dil özellikleri arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmaya, 2013 yılında Evcen ve arkadaşlarının yaptığı 'Gebelerde anksiyete, depresyon, yetişkin bağlanma özellikleri, prenatal bağlanma düzeyleri ve fetusun intrauterin iyilik hali ilişkisinin değerlendirilmesi' başlıklı yayınlanmamış tez çalışmasının örneklem grubu olan - Dokuz Eylül Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Obstetri Polikliniğine Haziran 2012 ile Aralık 2012 tarihleri arasında başvuran, 28-40 haftalık iken fetüslerine bağlanma düzeyi tespit edilen 142 gönüllü anne ve 36-60 ay aralığındaki çocukları davet edilmiştir. Bu çalışma, katılmayı kabul eden 39 anne-çocuk ikilisi ile Temmuz-Eylül 2016 döneminde tamamlanmıştır. Çalışmaya katılan anne-çocuk ikililerine olgu rapor-veri kayıt formu, çocukların bağlanma stillerinin değerlendirilmesi için yabancı durum testi uygulanmış, annelerin prenatal dönemdeki bebeklerine bağlanma puanları dosya kayıtları kullanılarak kaydedilmiş, çocukların gelişimsel özelliklerinin değerlendirilmesi için Ankara Gelişim Tarama Envanteri (AGTE) ve Türkçe İfade Edici ve Alıcı Dil Testi (TİFALDİ) uygulanmıştır. Çalışmanın verileri SPSS 22.0 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Sürekli verilerin analizinde normal dağılan gruplarda bağımsız gruplarda t-testi ve one way ANOVA, dağılımın normal olmadığı gruplarda MannWhitney U ve Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Kesikli verilerin analizinde ki-kare testi ve Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır. Tüm analizlerde p≤0,05 istatistiksel olarak anlamlı olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Okul öncesi bağlanma stili güvenli olan çocukların annelerinin prenatal bağlanma puanları, güvensiz bağlanan çocuklarınkinden yüksek olmakla birlikte istatistiksel açıdan anlamlı fark saptanmamıştır. Sosyodemografik değişkenler açısından güvensiz bağlanan çocukların büyük ebeveyn kayıpları güvenli bağlanan çocuklardan anlamlı olarak daha fazla olup; annelerin yaşı, eğitim düzeyi, mesleki durumu, aile yapısı, annelerde psikiyatrik hastalık öyküsü, hastane yatış öyküsü, çocukların cinsiyeti ve okul öncesi eğitim alma durumu gibi diğer sosyodemografik değişkenler açısından anlamlı farklılık bulunmamıştır. Güvenli ve güvensiz bağlanan çocuklar arasında gelişim özellikleri ve dil becerileri açısından anlamlı farklılık belirlenmemiştir. Sonuç: Okul öncesi dönemde güvenli ve güvensiz bağlanması olan çocukların annelerinin prenatal dönemde çocuklarına bağlanma düzeyleri karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark gösterilememiştir. İstatistiksel açıdan anlamlı olmamakla birlikte, güvenli bağlanan çocukların annelerinin daha yüksek prenatal bağlanma düzeyleri olduğu görülmüş olup, bu farklılığın daha büyük örneklem gruplarında araştırılmasına gereksinim vardır. Güvensiz bağlanan çocukların büyük ebeveyn kayıplarının güvenli bağlanan çocuklardan anlamlı olarak fazla olması stresli yaşam olaylarının bağlanma ilişkisinde etkili olduğunu göstermektedir. Bu durum stresli yaşam olaylarıyla baş etme becerilerinin geliştirilmesi ve bağlanma ilişkisini korunmasını hedef alan erken müdahale programlarının geliştirilmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the relationship between preschool attachment patterns and prenatal maternal attachment levels, and the relationship between attachment patterns and, developmental and linguistic characteristics of children. Method: The study group composed of 142 voluntary mothers and their 36-60 month-old children who had attended the study entitled 'Association between fetal inutero wellness and anxiety, depression, adulthood attachment features, prenatal attachment during pregnancy' conducted by Evcen et al. in 2013 who had admitted to the outpatient clinic of Dokuz Eylül University Department of Gynecology and Obstetrics between June 2012 and December 2012 and whose level of attachment to their fetus was determined at the age of 28-40 weeks. For the purposes of the present study all mothers who have completed the Evcen study were invited and the study was conducted and completed with 39 mother-child pairs who agreed to participate. For the mother-child pairs participating in the study, the Case Report Data Form and the strange stiuation test for evaluating the attachment styles of the children were applied. The attachment scores of the mothers in the prenatal period were recorded using file records, Ankara Development Screening Inventory (ADSI) and the Turkish Expression and Receptive Language Test (TERL) for were applied the evaluation of the developmental characteristics of the children. The data of the study were evaluated in the SPSS 22.0 package program. In the analysis of continuous data, T-test and one way ANOVA were applied to Independent Groups and Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests were applied to non-parametric groups. Chi-square test and Kruskal-Wallis test were applied in the analysis of the cut-off data. P≤0.05 was considered statistically significant. Results: Although the prenatal attachment scores of the mothers of the securely attached preschool children were higher than those of the insecurely attached children, this difference was not statistically significant. In terms of sociodemographic variables, insecure children had significantly greater grandparental losses than those who were secure. There were no significant differences in terms of other sociodemographic variables such as mother's age, education level, occupational status, family structure, maternal psychiatric illness story, hospitalization history, gender of children, pre-school education status. No significant differences in terms of developmental characteristics and language skills among secure and insecure children were observed. Conclusion: There was no statistically significant difference in the prenatal attachment levels of mothers of children who were secure and insecure attachment patterns in preschool period. Although not statistically significant, it has been found that mothers of preschool secure children have higher prenatal attachment levels and this difference needs to be investigated in larger sample groups. Insecure children's having greater grandparental losses than secure children suggest that stressful life events are effective on attachment relationship. This is important in the development of early intervention programs aimed at improving the ability to cope with stressful life events and maintaining the attachment relationship.