Acil servise göğüs ağrısı ile başvuran hastalarda 'tımı skorlaması ' ile ' klinik gestalt ' ın yakın dönem kardiyak olayı öngörme açısından karşılaştırılması
Comparison of timi score and clinical gestalt for predicting of major cardiac events in patients with chest pain presenting to emergency department
- Tez No: 473902
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YANTURALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
GİRİŞ: Acil servise göğüs ağrısı ile başvuran hastalarda akut koroner sendrom tanısının konması zordur. Majör kardiyak olay gelişmesi ciddi mortalite ve morbidite ile sonuçlanabilir. Bu nedenle TIMI skorlaması geliştirilmiştir. Az parametre ile hızlıca göğüs ağrısı olan hastaların majör kardiyak olay gelişme risklerine bakılmaktadır. MATERYAL-METHOD: Çalışmamız prospektif, gözlemsel bir çalışmadır. Acil servise göğüs ağrısı ile başvuran hastalarda majör kardiyak olay gelişme olasılığını TIMI skorlaması ve klinik gestalt ile değerlendirdik. Acil servise göğüs ağrısı ile başvuran 351 hasta, TIMI skoru (0-7 puan, 0-2 düşük risk, 3-4 orta risk, 5-7 yüksek risk) ve klinik gestalt (düşük, orta ve yüksek risk) olarak değerlendirilmiştir. Sonlanım olarak 14 gün içeresinde majör kardiyak olay gelişimi kabul edilmiştir. BULGULAR: 351 hastanın 87(%24,7)'sinde majör kardiyak olay gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Acute coronary syndrome can be a diagnostic difficulty for patient have chest pain in the emergency department. The development of major cardiac events can result in severe mortality and morbidity. For this reason, TIMI scoring has been im-proved. Patients with chest pain with fewer parameters are considered to be at risk of developing major cardiac events. Material-Methods: Our study is prospective observational study. We evaluated the possibility of major cardiac event development in patients have chest pain in emergency department with TIMI score and clinical gestalt. 351 patients who applied with emer-gency chest pain were evaluated as TIMI score (0-7 points, 0-2 low risk, 3-4 intermedi-ate risk, 5-7 high risk) and clinical gestalt (low, intermediate and high risk). The devel-opment of a major cardiac event within 14 days was accepted as the outcome. Results: 87(%24,7) of 351 patients developed a major cardiac event.