Acil serviste kritik hasta bakım alanında uygulanan ilaçlar arasında ilaç-ilaç etkileşmelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of potential drug-drug interactions in critical care area of the emergency department
- Tez No: 473905
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK BAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, İlk ve Acil Yardım, Pharmacy and Pharmacology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ACİL SERVİSTE KRİTİK HASTA BAKIM ALANINDA UYGULANAN İLAÇLAR ARASINDA İLAÇ-İLAÇ ETKİLEŞMELERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Giriş ve Amaç: İlaç-ilaç etkileşmeleri tedavinin en önemli değişkenlerinden biri olup, kritik hasta bakımında potansiyel etkileşmeler, çoğu zaman acil servis çalışanları tarafından fark edilmez. Bu çalışmada acil servis kritik hasta bakım alanında hastalara verilen ilaçlar arasındaki ilaç-ilaç etkileşmelerinin oranı, ciddiyeti ve sık ilaç-ilaç etkileşmelerinin saptanması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu geriye dönük kesitsel tanımlayıcı çalışmada, Ocak-Nisan-Temmuz-Aralık 2016, tarihlerinde her ayın ilk 1 haftası içinde acil servise başvuran, kritik hasta bakım alanlarında tetkik ve tedavileri yapılan hastalar arasından, acil servis takibi sırasında birden fazla ilaç tedavisi verilen, zehirlenme dışındaki nedenlerle başvuran hastalardan başvuru sırasına göre ilk 100 hasta çalışmaya dahil edildi. İlaç-ilaç etkileşmelerinin değerlendirilmesi Micromedex® veri tabanı ile yapıldı. Bulgular: Toplam 400 hastaya acil serviste verilen ilaçlar incelendiğinde, toplam 1901 ilaç“order”ı verildiği, hasta başına ortalama 4,8±2,14 (2-10) ilaç olduğu görüldü. Toplam 369 olası ilaç-ilaç etkileşmesi saptandı. Bunların 173'ü (%46,9) major, 10'u (%2.8) kontrendike ilaç-ilaç etkileşmesiydi. Hastaların 165'inde (%41,5) en az bir ilaç-ilaç etkileşmesi olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Drug-drug interactions (DDI) are one of the most important variables of the treatment. Potential DDIs in ED are often not noticed by emergency physcians. The aim of this study was to determine the rate, severity, and frequency of DDIs among patients treated in the critical care area of the emergency department (ED). Materials & Methods: This retrospective cross-sectional descriptive study was conducted during the first weeks of four months in 2016. The first hundred patients (a total of 400 patients) who were given more than one medication in critical care area of our ED, were enrolled to the study. The medications that given in ED, patient demographics and outcomes were investigated. DDIs were identified using the Micromedex® database. Results: It was seen that 1901 drug orders were given and the median number of drugs given was 4,8±2,14 (2-10). A total of 369 possible DDIs were detected. Of these, 173 (46.9%) were major and 10 (2.8%) were contraindicated DDIs. At least one DDI was seen in 165 (41.5%) of the patients.