Uyku apne sendromunda desaturasyonun, oksidatif stres ve eşlik eden hastalık-durumlarla ilişkisi
The relationship between desaturation and oxidative stress and accompanying disease-states in sleep apnea syndrome
- Tez No: 473910
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZTURA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Erişkin yaştaki bireylerin %2-4'ünde gözlenen obstruktif uyku apne sendromu(OUAS) uykuda üst solunum yolundaki tekrarlayan tıkanmaların neden olduğu horlama, apne/hipopneler ve gündüz aşırı uykululuk ile karakterize uykunun solunum bozukluğudur. Kardiyovasküler hastalıklar, metabolik sendrom, serebrovasküler olaylar, sabah baş ağrıları, ani ölüm riskinde artış ile ilişkili bulunan OUAS diğer yandan, uyku kalitesinde bozulma, gündüz artmış uykululuğun neden olduğu iş ve akademik performansta düşüş, sosyal kısıtlanma, iş/trafik kazalarında artış ve depresyona neden olarak hayat kalitesini olumsuz etkilemektedir. Bu çalışma obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda desaturasyonun ve hücre düzeyinde hipoksinin; komorbid hastalık ve durumlar üzerine etkisinin incelenmesi ve bu hastalık ve durumların öneminin vurgulanması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Araştırma Ocak 2017-Mayıs 2017 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Uyku Bozuklukları Polikliniğine uykuda horlama, nefes durması yakınmaları ile başvurmuş ve ön değerlendirmede obstruktif uyku apne sendromu (OUAS) öntanısı düşünülerek polisomnografi tetkiki yapılmış 18-70 yaş arası hastalarda; demografik bilgilerin, OUAS'ta tanımlanmış komorbid durum ve hastalıklar olan DM, HT, KAH noktüri ve enürezis, sabah tipi baş ağrısı gibi durumların sorgulanması, hücre düzeyinde hipoksi göstergesi olarak laktik asit düzeyleri, Epworth Uykululuk Ölçeği(EUÖ), Pitssburg Uyku Kalitesi İndeksi(PUKİ), Beck Depresyon Ölçeği(BDÖ), ve polisomnografik verilerinin sonuçları değerlendirilerek kesitsel olarak gerçekleştirilmiştir. İstatistik analizleri SPSS 15 kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) seen in %2-4 of adults, is a respiratory disorder of sleep, which is caused by repeated occlusion of upper respirotary tract and characterised by snoring, apnea/ hypopnea and excessive daytime sleepiness. OSAS is associated with cardiovascular diseases, metabolic syndrome, cerebrovascular events, early morning awakening headaches, sudden death risks, and also has a negative effect on life quailty by causing deterioration in sleep quailty, decrease in work/academic performance caused by daytime sleepiness, social life impairment, increase in work/traffic accidents and depression. This study is aimed to investigate the effect of desaturation and cellular level hypoxia in patients with obstructive sleep apnea syndrome on comorbid deseases and conditions, and emphasize the importance of these diseases and conditions. Material and Methods: Study was done cross-sectionally, reviewing demographic data, clinical data of predefined comorbid states and diseases of OSAS (Obstructive Sleep Apnea Syndrome) such as diabetes, hypertension, coronary artery disease, nocturia and enuresis, morning type head ache, lactic acid levels as a cellular hypoxia marker, Epworth Sleepiness Scale (ESS), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Beck's Depression Inventory (BDI) and polisomnographic data of patients between ages of 18-70, who applied to Dokuz Eylul University Medical Faculty Neurology Department – Sleep Disorders Polyclinic between January 2017 and May 2017 with symptoms of snoring and pausing at breathing during sleep and at preliminary evaluation an early diagnosis of Obstructive Sleep Apnea (OSA) was made. Statistical analysis was done with SPSS 15.