Acil serviste hiperkarbik solunum yetmezliğinde BPAP ST/T moduna volüm garantili basınç desteği (AVAPS) eklenmesi ile sadece BPAP ST/T modunun kullanılmasının karşılaştırılması, randomize kontrollü çalışma
Comparison of BPAP ST/T mode and BPAP ST / T mode with the addition of the volume guaranteed pressure support (AVAPS) for hypercapnic respiratory failure in the emergency department: A randomized controlled trial
- Tez No: 473909
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK BAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Gereç ve Yöntem: Bu prospektif tek kör randomize kontrollü çalışmada 22.10.2016-01.06.2017 tarihleri arasında acil servisimize başvuran hiperkarbik solunum yetmezliği olan ve NIMV planlanan hastalar, randomizasyon ile AVAPS ve ST/T gruplarına ayrıldıktan sonra NIMV uygulandı. Hastaların vital parametreleri (kan basıncı, kalp hızı, sat O₂, solunum sayısı), Glasgow Koma Skoru(GKS), arteryal kan gazı verileri (PaCO₂, PaO₂, pH, SatO₂) takip edildi. Her iki grup arasında tedavi başarısında anlamlı farklılık olup olmadığı karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 80 hastanın 33'ü ST/T, 43'ü AVAPS grubunda idi. ST/T grubunda pH ve PaCO2 değerlerinde anlamlı düşme olduğu görüldü (sırasıyla p=0.006 ve p=0.005). Vital bulgularda herhangi bir anlamlı değişiklik saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The selection of prior treatment in situations of hypoxic and/or hypercarbic respiratory failure in critically ill patients to avoid non-invasive positive pressure ventilation (NIMV) endotracheal intubation. The Average Volume Assured Pressure Support mode (AVAPS), which ensures both volume and pressure support to the patient at the same time, is a new NIMV mode that rapidly corrects the state of consciousness and the blood gas parameters in patients with hypercarbic respiratory failure. In our study, we compared the effects of AVAPS and BPAP ST/T modes on the carbon dioxide level, need for additional treatment, and duration of hospital stay of patients who were referred to emergency department and for whom a decision was taken for NIMV. Materials and Methods: In this prospective single-blind, randomized controlled trial, NIMV was administered to patients with hypercapnic respiratory failure who were referred to our emergency department between 22.10.2016-01.06.2017 and for whom NIMV was planned, with randomization and after being separated into AVAPS and ST/T groups. Patients' vital parameters (blood pressure, heart rate, sat O₂, respiratory rate), Glasgow Coma Scale (GCS), arterial blood gas data (PaCO₂, PaO₂, pH, SatO₂) were followed. There was a significant difference in the success of treatment between the two groups. Results: Of the 80 patients included in the study, 33 were in the ST/T group and 47 were in the AVAPS group. A significant decrease in pH and PaCO2 values was observed in the ST/T group (p=0.006 and p=0.005 respectively). There were no significant changes in vital signs.