Karabük ilinde görev yapan ebelerin mesleksel sorunlarının değerlendirilmesi: Niceliksel ve niteliksel çalışma
The evaluation of professional problems of midwives in Karabük: Quantitative and qualitative study.
- Tez No: 473923
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAZİYE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırmanın amacı, Karabük İl'inde kamu sağlık kuruluşlarında çalışan ebelerin mesleksel sorunlarının tanımlanmasıdır. Karma sıralı açıklayıcı araştırma metodolojisine uygun olarak tasarlanan araştırma niceliksel ve niteliksel olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Niceliksel çalışmanın yürütüldüğü birinci aşamada Karabük'te kamu sağlık kuruluşlarında çalışan toplam 221 ebenin 204'üne (% 92,3) yüzyüze görüşme yoluyla soru formu uygulanmıştır. Yıllık veya ücretsiz izinde olan on ebe ve araştırmaya katılmak istemeyen yedi ebe kapsam dışında kalmıştır. Tanımlayıcı veriler ortama±standart sapma ve yüzde dağılım biçiminde özetlenmiş, analizde ki-kare testi uygulanmıştır. Niteliksel olan ikinci aşamada 17 ebe ile derinlemesine görüşme yapılmıştır. Ses kaydı alınabilen ortamda gerçekleştirilen görüşmelerden elde edilen veriler içerik analizi uygulanarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın uygulanabilmesi için Karabük Üniversitesi'nden etik onay, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'ndan ve Karabük Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'nden araştırma izni alınmıştır. Araştırmada, ebelerin % 53,0'ü 20-39 yaşları arasında ve (% 57,9) lisans ve lisansüstü eğitim mezunudur. Hastane ebelerinin yalnızca % 25'i ebelik ilgili birimlerde görev yapmaktadır. Ebelerin % 69,1'i toplumda ebelerin saygın konumu olmadığını, % 72'si görev tanımlarının, yetki ve sorumluluklarının belirsiz olduğunu, % 78,9'u sağlık örgütlenmesinin hekim merkezli yapısının ebeliğin gelişiminin olumsuz etkilediğini düşünmektedir. Derinlemesine görüşmelerde ebenin tanımı, ebelik eğitimi, mesleğin statüsü, çalışma koşulları, mevzuat ve özlük hakları, ebelik hizmetlerinin niteliği ve örgütlenme olmak üzere yedi ana tema ortaya çıkmıştır. Bu araştırma ebelerin, çalışma koşulları ve özlük hakkı sorunlarının yanı sıra, istihdam, eğitim, statü gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu göstermektedir. Bu konuda ülke genelini temsil edecek geniş kapsamlı araştırmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
The study designed in descriptive research methodology was carried out in two stages, quantitative and qualitative. The question form was applied face to face to 204 (92,3%) midwives as the first phase of quantitative study from total number 221 midwives who work at health institutions in public sector Karabuk. Ten midwives on an annual leave and seven midviwes who didn't want to attend to this study were excluded from the study. The chi-square test was used to summarize the descriptive data as mean ± standard deviation and percent distribution. In the second phase was performed in-depth interviews with 17 midwives. The data obtained from the interviews conducted on the environment where the voice recording is possible were evaluated by applying content analysis. The ethical approval from Karabuk University and the survey permissions from Turkey Public Health Institution and general secretory of Karabuk Public Hospitals Association were taken to apply this research. In the study, 53,0% of midwives are between the ages 20 and 39, graduate and post-graduate degrees (57,9%). 25,0% of the midwives in the hospitals are positioned in units related to midwifery. 69,1% of midwives state that midwives do not have a respectable position among society, and 72,0% of midwives state that their job definitions, authorizations, and responsibilities are not clear, and 78,9% state that physician-centered structure in health organization affect the development of midwifery adversely. The in the in-depth interviews, seven main themes emerged as definition of the profession, midwifery education, occupational status, working conditions, legislation and personal rights, quality of midwifery services and organization. In this study showed midwifes faced problems such as employment, education, status as well as working conditions and the right to personal rights. Comprahensive studies represented whole Turkey are needed in this issues.