Dezavantajlı bölgelerde görev yapan okul müdürlerinin öğretimi geliştirmeye dönük liderlik davranışlarının incelenmesi
Examining the leadership behaviors of school principals working in disadvantaged areas aimed at improving instruction
  1. Tez No: 895330
  2. Yazar: GÜLSÜM YILDIZ DOĞUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇAĞATAY KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı, dezavantajlı bölgelerde görev yapan okul müdürlerinin öğretimi geliştirmeye dönük liderlik davranışlarının incelenmesidir. Bu araştırma ile okulların karşılaştıkları zorluklar, bu zorlukların eğitime olan etkileri, okul müdürlerinin bu engellerle başa çıkmak için kullandıkları stratejiler ve dezavantajlı okul ortamlarında eğitimi iyileştirmek için katılımcılar tarafından sunulan öneriler ortaya konmuştur. Nitel araştırma yöntemi ve durum çalışması deseninde tasarlanan bu çalışmanın verileri, Karabük ilinde bulunan dezavantajlı bölgelerdeki devlet okullarında görev yapan dört okul müdürü ve 17 öğretmenden toplanmıştır. Veriler yarı-yapılandırılmış bir görüşme formuyla ve gözlem tekniği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma bulguları, okullarda dezavantajlı faktörlerden kaynaklanan akademik ve sosyokültürel zorlukların öğretime olumsuz etkileri olduğunu göstermiştir. Ayrıca, okul müdürlerinin bu zorluklara karşı öğretimi iyileştirmek amacıyla kişisel gelişim ve etkili yönetim stratejilerine odaklandıkları belirlenmiştir. Son olarak katılımcılar, dezavantajlı bölgelerde çalışan okul müdürleri ve politika yapıcılar için öğretimi geliştirme amacıyla kendi deneyimlerine dayanarak önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the leadership behaviors of school principals working in disadvantaged areas to enhance instruction. This research has uncovered the challenges these schools face, the impact of these challenges on education, the strategies principals employ to overcome these obstacles, and the recommendations provided by participants for improving education in disadvantaged school environments. Designed as a qualitative research study using a case study approach, this investigation gathered data from four school principals and 17 teachers working in state schools in disadvantaged areas of Karabük province. Data were collected through semi-structured interviews and observational techniques. The findings indicate that academic and sociocultural difficulties arising from disadvantageous factors have adverse effects on instruction. Furthermore, it was observed that principals focus on personal development and effective management strategies to improve instruction in response to these challenges. Finally, participants have offered recommendations based on their experiences for school principals and policymakers working in disadvantaged areas to enhance instruction.