Obstetrik şiddet görülme sıklığı ve ilişkili faktörler: Kadın ve ebe değerlendirmeleri
Prevalence of obstetric violence and related factors: Evaluations of women and midwives
  1. Tez No: 964765
  2. Yazar: ŞEVVAL ECEM ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN AYDIN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırma, doğum sürecinde kadınların ve ebelerin obstetrik şiddet algısını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel analitik tipte tasarlanan çalışma, Karabük ilinde iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada doğum yapmış 355 kadın ile, ikinci aşamada ise Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan 80 ebe ile yüz yüze görüşmeler yoluyla veri toplanmıştır. Kadınlara ve ebelere yönelik anket formları, literatür doğrultusunda araştırmacılar tarafından geliştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, kadınların %7,89'u doğum sürecinde sağlık çalışanlarından fiziksel, sözel veya psikolojik şiddet gördüğünü belirtmiştir. Şiddete maruz kaldığını belirten kadınların çoğunluğu doğum sırasında karnına dirsekle bastırılma, gereksiz vajinal muayene ve hareketsiz pozisyonda tutulma gibi fiziksel müdahalelere maruz kaldıklarını ifade etmiştir. Ayrıca, sözel ve psikolojik şiddet unsurlarına dair şiddet algısının özellikle bağırılma, tehdit edilme ve ilgisizlik durumlarında arttığı saptanmıştır. Obstetrik şiddet yaşadığını düşünen kadınların, Doğurgan Kadınların Yedi Hakkı'na yönelik ihlalleri daha sık yaşadığı belirlenmiştir. Ebelerin büyük çoğunluğu obstetrik şiddeti profesyonel malpraktis olarak değerlendirmiş, fiziksel müdahaleleri ve tehditkâr iletişimi yüksek şiddet düzeyinde algılamıştır. Ancak bilgilendirme eksikliği ve mahremiyet ihlali gibi etik sorunların şiddet olarak algılanma oranı daha düşüktür. Ebeler, obstetrik şiddetin önlenmesinde sağlık çalışanları arasında farkındalık oluşturulması gerektiğini vurgulamıştır. Sonuç olarak, bu araştırma obstetrik şiddetin varlığını ve kadınlar ile ebelerin bu konudaki algılarında farklılıklar bulunduğunu ortaya koymuştur. Doğum hizmetlerinin kadın haklarına saygılı, bilgilendirmeye dayalı ve etik ilkeleri gözeten bir yaklaşımla yürütülmesi gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the perceptions of obstetric violence among women and midwives during childbirth. Designed as a cross-sectional study, it was carried out in two stages in the province of Karabük. In the first stage, data were collected through face-to-face interviews with 355 postpartum women, and in the second stage with 80 midwives working at Karabük Training and Research Hospital. The questionnaires for women and midwives were developed by the researchers based on a review of the relevant literature. According to the findings, 7.89% of the women reported experiencing physical, verbal, or psychological violence by healthcare professionals during childbirth. Those who reported violence most frequently described being subjected to fundal pressure, excessive vaginal examinations, and restrictions in movement. Additionally, perceptions of verbal and psychological violence were especially heightened in situations involving yelling, threats, or emotional neglect. Women who perceived obstetric violence were also more likely to report violations of the“Seven Rights of Childbearing Women.”The majority of midwives defined obstetric violence as a form of professional malpractice and considered physical assaults and threatening communication as high-level forms of violence. However, ethical issues such as lack of information and privacy violations were less frequently perceived as violence. Most midwives emphasised the need to raise awareness among healthcare professionals to prevent obstetric violence. In conclusion, this study revealed the presence of obstetric violence and highlighted differences in how it is perceived by women and midwives. It emphasises the necessity of delivering maternity care that respects women's rights, is based on informed consent, and adheres to ethical standards.