Halk sağlığı uzmanlık eğitimi içinde afet tıbbı eğitimi konusundaki mevcut durumun saptanması ve halk sağlığı uzmanlık eğitiminde yer alması gereken afet tıbbı konu başlıklarının delphi yöntemi kullanılarak belirlenmesi
Current status of disaster medicine training in public health speciality training and identification of disaster medicine topic titles required to be in public health speciality training with the use of delphi technique
  1. Tez No: 473951
  2. Yazar: SONGÜL ÖZGE YAVUZ SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM HAKAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu çalışmada, afet tıbbının halk sağlığı uzmanlık eğitimindeki mevcut durumunu saptamak ve Delphi tekniği kullanılarak tıp fakülteleri halk sağlığı öğretim üyelerinin görüşleri doğrultusunda halk sağlığı uzmanlık eğitiminde ele alınması gereken afet tıbbı konularının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın evrenini durum tespiti çalışmasında araştırmaya başlanan Mayıs 2016'da faaliyette olan 66 tıp fakültesi halk sağlığı anabilim dalının başkanları, Delphi çalışmasında anabilim dallarında görev yapmakta olan 238 öğretim üyesi oluşturmaktadır. Evrenin tamamına ulaşılması hedeflenmiştir. Delphi çalışması kapsamında Uluslararası Afet Tıbbı Derneği tarafından belirlenen afet tıbbı konu başlıklarından oluşan 205 madde ve birinci turda öğretim üyeleri tarafından eklenen 11 madde (toplam 216 madde) değerlendirilmiştir. Üç Delphi turu sonunda uzlaşma kriterlerini sağlayan konu başlıkları tanımlanmıştır. Anabilim dalı durum tespiti çalışmasına 24 halk sağlığı anabilim dalından anabilim dalı başkanı veya uygun gördüğü bir öğretim üyesi katılmıştır. Öğretim üyelerinin 15'i (%62,5) anabilim dalı olarak olası bir afette görev üstlenebilecek bir ön hazırlıkları olmadığını, 9'u (%37,5) kısmen bir ön hazırlıkları olduğunu ifade etmiştir. Anabilim dallarının 8'inde (%33,3) akademik çalışma alanı afetler ve afet tıbbı olan en az bir öğretim elemanı bulunmakta, 14'ünde (%58,3) uzmanlık eğitimi sırasında afetler ve afet tıbbı konusunda ders verilmektedir. Delphi çalışmasının birinci turuna 40 farklı üniversiteden öğretim üyesi katılırken, ikinci tura 33, üçüncü tura 24 farklı üniversiteden öğretim üyesi katılmıştır. Tıbbi bakım ana konu başlığı altında yer alan 119 konu başlığından 41'inin, halk sağlığı ana konu başlığı altında yer alan 29 konu başlığının tamamının, afet yönetimi ana konu başlığı altında yer alan 59 konu başlığının 55'inin ve afet tıbbında eğitim ve öğretim konu başlığının altında yer alan 9 konu başlığından tamamının halk sağlığı uzmanlık eğitiminde yer alması konusunda uzlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study aimed to identify the current situation of disaster medicine training in public health speciality training (first study) and to determine disaster medicine topic titles considered as required to be in public health speciality training in line with the opinions of lecturers (second study-Delphi study). All lecturers from 66 public health departments active in May 2016 were approached fort he study (including 66 head of the department for the first study and 238 lecturers for Delphi study). In Delphi study, 205 disaster medicine topic titles defined by the International Society of Disaster Medicine and 11 items added by the lecturers in the first round of Delphi study (216 items in total) were evaluated. The topic titles which met the concensus criteria were obtained at the end of the three Delphi tours. In the first study, lecturers (who were the heads of the departments or a member of the faculty whom the head appointed) from 24 public health departments participated in the study: 62.5% (15) of the lecturers stated that they did not have any preparations to take on a possible role in disasters and 37.5% (9) stated that they had some preliminary preparations. In 8 of the departments (33.3%) there were at least one lecturer or faculty member who had academic studies about disasters and disaster medicine and 14 (58.3%) of those took courses on disaster and disaster medicine during their speciality training. In the first, second and third rounds of the Delphi study, the number of participating universities were 40, 33, and 24 respectively. Forty one topics of the 119 topics under the main topic of medical care, all 29 topics under the main topic of public health, 55 of the 59 topics under the heading of disaster management and all of the 9 topics under the education and training in disaster medicine topic had been agreed for their inclusion in the training program of public health specialists.