Dürtü denetimi, duygu ve bilişsel düzenleme mekanizmaları ile kalp hızı değişkenliği arasındaki ilişki
The relationship between impulse control, emotional and cognitive regulation mechanisms and heart rate variability
- Tez No: 473950
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞARAN DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Kalbin uyum yeteneğinin bir göstergesi olan kalp hızı değişkenliği (KHD), dürtü denetimi, duygu düzenleme ve bilişsel işlevler ile ilişkili olabileceğine dair literatürde çeşitli bulgular bulunmaktadır. Bu çalışmada duygu düzenleme güçlüğünün temel özelliklerinden biri olduğu sınır kişilik bozukluğunda; istirahat halinde ve duygusal yaşantılar doğuran uyaranlar eşliğinde KHD'nin sağlıklı kişilerle karşılaştırılması, tüm grupta KHD parametrelerinin dürtüsellik alt boyutları, duygu düzenleme güçlükleri ve nörobilişsel işlevlerle ilişkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Temmuz 2015 - Aralık 2016 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'ne başvurmuş, araştırma ölçütlerine uygun, sınır kişilik bozukluğu tanısı konulmuş olan 21 kadın katılımcı, araştırma grubu olarak; psikiyatrik hastalığı olmayan 20 kadın katılımcı, sağlıklı kontrol grubu olarak araştırmaya alınmıştır. Tüm katılımcılara DSM-IV Eksen I Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-I) ve Minnesota Dürtü Kontrol Bozukluğu Görüşme Ölçeği uygulanmış, katılımcılardan Sosyodemografik Bilgi Formu, Borderline Kişilik Envanteri, Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11(BDÖ), UPPS Dürtüsel Davranış Ölçeği ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ) doldurmaları istenmiştir. Nörobilişsel işlevleri değerlendirmek amacıyla tüm gruba, İz Sürme Testi (İST), Wisconsin Kart Eşleme Testi (WKET), Sözel Akıcılık Testi, Stroop Testi TABG formu ve Sürekli Performans Testi (SPT) uygulanmıştır. Tüm katılımcıların, istirahat halinde ve duygusal yaşantıları uyaran video bölümleri izletilirken holter kayıtları alınmış, KHD parametreleri hesaplanmıştır. Videoların izlenmesinden sonra katılımcılardan duygu ifadelerini belirlemek amacıyla Görsel Analog Ölçeği doldurmaları istenmiştir. İstatistiksel analizler, IBM SPSS Statistics Version 23.0 paket programında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives: A number of findings in the literature imply that there is an association of heart rate variability (HRV) and impulse control, emotional regulation and cognitive mechanisms. The aim of this study was to compare the patients with borderline personality disorder and healty subjects in terms of HRV, impulsivity ratings, affect regulation difficulties and neurocognitive performances. Method: Twenty-one female patients with the diagnosis of borderline personality disorder and twenty healthy women were enrolled in this study. All participants were assessed by means of a structured clinical interview for DSM-IV Axis I Disorders (SCID-I) and the Minnesota Impulse Control Disorder Interview Scale. The participants were required to fill out sociodemographic information form, borderline personality inventory, Barratt Impulsivity Scale-11 (BIS), UPPS Impulsive Behavior Scale (UPPS), Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS). In order to evaluate the neurocognitive functions, Trial Making Test (TMT), Wisconsin Card Sorting Test (WCST), Verbal Fluency Test, Stroop Test TABG Form and Continuous Performance Test (SPT) were applied. Holter records were taken and HRV parameters were calculated while the participants watched emotional experience stimulating video footages at rest. After having watched the videos, the participants were asked to fill in the Visual Analogue Scale to determine their affects. Statistical analyses were performed in IBM SPSS Statistics Version 23.0 package program.