Polikistik over sendromlu ve sağlıklı kadınlarda bağırsak mikrobiyota üyelerinden prevotella melaninogenica, ruminococcus torques ve clostridium difficile karşılaştırılması
Comparison of intestinal microbiota members  prevotella melaninogenica, ruminococcus torques and clostridium difficile in patients with polycystic ovary syndrome and healthy women
  1. Tez No: 473953
  2. Yazar: GULNAR MAMMADOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN BÜLENT YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS); hiperandrojenizm, oligo-anovulasyon ve polikistik over morfolojisi ile karakterize sık görülen kompleks bir endokrinopatidir. Bağırsak florasının disbiyozu diyabet, obezite ve çeşitli metabolik bozukluklar dahil olmak üzere birçok hastalık durumu ile ilişkilendirilmiştir. Bununla birlikte bağırsak mikrobiyotası ile PKOS arasındaki ilişkiyi değerlendiren yeterli sayıda çalışma bulunmamaktadır. Bu pilot çalışmada, bağırsak mikrobiyota üyelerinden Prevotella melaninogenica, Ruminococcus torques ve Clostridium difficile, doğurganlık çağında ve normal vücut ağırlığına sahip 25 PKOS'lu hasta ile VKİ açısından benzer özellikte 25 sağlıklı kadında kantitatif olarak karşılaştırıldı. PKOS'lu hastalarda Prevotella Melaninogenica'nın sağlıklı kontrollere kıyasla daha yüksek olduğu bulundu (6.50 ± 0.27 log10 / gr dışkıda, 5.81 ± 0.19 log10 / gram dışkıda; p = 0.04). Prevotella melaninogenica ve testosteron seviyeleri arasında pozitif korelasyon mevcuttu (Pearson r=0.28; p=0.04). PKOS ve kontrol grupları arasında Ruminococcus torques ve Clostridium difficile sayıları açısından anlamlı bir fark bulunamadı. Bu sonuçlar PKOS ile Prevotella melaninogenica arasında muhtemelen androjen fazlalığı üzerinden bir ilişki olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a common and complex endocrinopathy characterized with hyperandrogenism, oligo-anovulation and polycystic ovaries. Dysbiosis of intestinal microbiota is associated with diabetes, obesity and several metabolic disorders. However, limited data is available regarding potential relationship between PCOS and intestinal microbiota. In this pilot study, intestinal microbiota members Prevotella melaninogenica, Ruminococcus torques and Clostridium difficile were compared quantitatively in 25 reproductive aged patients with PCOS and normal body weight and 25 healthy, BMI-matched women. As compared to healthy control group, the amount of Prevotella Melaninogenica was significantly higher in PCOS group (6.50 ± 0.27 log10 / gram stool, 5.81 ± 0.19 log10 / gram stool; p = 0.04). Significant positive correlation was found between Prevotella melaninogenica and testosterone levels (Pearson r=0.28; p=0.04). No significant difference was found between PCOS and control groups for the amount of a Ruminococcus torques and Clostridium difficile. These results suggest a potential relationship between PCOS and Prevotella melaninogenica possibly through androgen excess.