Akut uzun süreli doğa koşusunun serum miyokin seviyelerine etkisi
The effects of acute long term trail running on serum myokines
- Tez No: 473954
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAYDAR DEMİREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, uzun mesafe doğa koşusu sonrasında, kas dokudan sentezlenip endokrin etkiler gösterdikleri bilinen ve miyokin adı verilen peptidlerden IL-6 (İnterlökin 6) ve IL-15'in (İnterlökin 15) seviyesindeki değişimin araştırılması amaçlandı. Uzun süreli, büyük kas gruplarının dahil olduğu konsantrik egzersiz sonrasında IL-6 seviyelerinde artış beklenirken, IL-15'in uzun mesafe koşusu sonrasında seviyesini gösteren çalışma yoktur. Ancak kas kasılması sonucu kanda arttığı bilinen IL-15'in uzun mesafe doğa koşusu sonrasında da artması beklenir, bu bağlamda çalışmanın hipotezi; uzun mesafe doğa koşusu sonrasında IL-6 ve IL-15 seviyelerinde anlamlı artış izleneceğidir. Bu amaçla Kapadokya UltraTrail etkinliğinde 30+km'lik parkurda koşacak sporculardan 37 gönüllünün (11 kadın, 26 erkek) koşu öncesinde ve sonrasında kan örnekleri alındı ve demografik bilgileri ve antrenman durumları kaydedildi. Serum örneklerinden ELISA yöntemi ile IL-6 ve IL-15 seviyeleri analiz edildi. Her iki miyokinde de koşu sonrasında anlamlı yükseklik bulundu. IL-6 seviyesinin koşu sonrasında yaklaşık 13,2 katına, IL-15 seviyesinin ise 2,22 katına çıktığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the changes in levels of IL-6 and IL-15 which are peptides called myokines, synthesized from muscle tissue and known to have endocrine affects, after a long-distance trail run. There is no study showing the level of IL-15 after long-distance running, while long lasting concentric exercise involving large muscle groups is known to increase IL-6 levels. However, it is expected that IL-15, which is known to increase due to muscle contraction, also increases after long-distance trail run, in this contezt hypothesis of this research was that following a long distance trail run, levels of both IL-6 and IL-15 would be elevated. For this purpose, blood samples were collected from 37 athletes (11 women, 26 men) who were to run the 30 + km course of the Cappadocia UltraTrail before and after the run and demographic information and training status of the athletes' were recorded. Serum IL-6 and IL-15 levels were analyzed by ELISA. Significant increase was found in both myokines after running. It was observed that the level of IL-6 increased to about 13.2 times after running and the level of IL-15 to 2.22 times.