Pediatrik hastalarda görüntüleme eşliğinde perkütan nefrostomi
Imaging-guided percutaneous nephrostomy in pediatric patients
  1. Tez No: 473956
  2. Yazar: ONUR TAYDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKMEN TURAN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı, pediatrik yaş grubunda ultrasonografi (US) ve floroskopi kılavuzluğunda uygulanan perkütan nefrostomileri güvenlik ve etkinlik açısından değerlendirmektir. Kliniğimizde Mayıs 1993-Aralık 2015 tarihleri arasında perkütan nefrostomi yapılan pediatrik yaş grubundaki hastaların dosyaları hastane elektronik bilgi sisteminden ve fiziksel dosyalardan retrospektif olarak tarandı. Çalışmamızda 231 hastada, toplam 270 böbreğe nefrostomi takıldı. Katılımcıların yaş ortalaması ay olarak 66,07±62,10 idi (Ortanca yaş: 48 ay, minimum 1 gün, maksimum 216 ay). Hastaların 204'üne (%88,3) 18-19 G iğne kullanılarak (Seldinger tekniği ile) ve 27'sine (%11,7) ise 21 G iğne kullanılarak (Accustick tekniği ile) nefrostomi takıldı. Seldinger tekniği uygulanan hastaların 79'unda 18G (%38,7), 125'inde ise 19G (%61,3) iğne kullanıldı. Hastalara işlem öncesi uygun proflaktik antibiyotik verildi. İşlemlerin tamamı standart steril koşullarda, hasta pron pozisyonda iken US kılavuzluğunda ve floroskopi eşliğinde alt veya orta kalikse girilerek yapıldı. Katetere uygun pozisyon verildikten sonra cilde dikişle sabitlendi ve işlem sonrası hastalar gözlem odasında 6-8 saat izlendi. En sık nefrostomi endikasyonu üreteropelvik bileşke obstrüksiyonuydu (n=72, %31,4). Hiçbir hastada teknik başarısızlık mevcut değildi. Mortalite olmadı. Majör komplikasyon 4 hastada (%1,6) mevcuttu. 1 hastada lokal anestezik maddeye bağlı methemoglobinemi ve solunum arresti; 3 hastada da idrar ekstravazasyonu, buna bağlı ürinom vardı. Minör komplikasyon 4 hastada (%1,6) mevcuttu. 3 hastada transfüzyon gerektirmeyen perirenal hematom ve 1 hastada drenaj gerektirmeyen ve izlemde kendiliğinden gerileyen idrar ekstravasyonu vardı. Kateter ile ilişkili, değişim veya revizyon gerektiren problemler 25 hastada (%10,8) saptandı. 12 hastada nefrostomi kateteri çıktı ve aynı yol üzerinden değiştirildi. 13 hastada ise çeşitli nedenlerle değişim veya revizyon yapıldı. Hastalarımızın kateter kalış gün ortalaması 28,72±45,82 (minimum 2 – maksimum 345) gündü. En uzun kateter kalış süresi tümöral nedenlere bağlı iken bunu iyatrojenik nedenler ve vezikoüreteral reflü takip ediyordu. Tüm kateterler altta yatan hastalığın uygun tedavisi sonrası çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the safety and efficacy of percutaneous nephrostomy in ultrasonography (US) and fluoroscopy guidance in the pediatric age group. Patients in the pediatric age group who underwent percutaneous nephrostomy between May 1993 and December 2015 in our clinic were scanned retrospectively from the hospital electronic information system and physical files. In our study, nephrostomy was performed in 231 patients, total 270 kidneys. The mean age of participants was 66,07 ± 62,10 months (median age: 48 months, minimum 1 day, maximum 216 months). 204 patients (88,3%) were treated with 18-19G needle (Seldinger technique) and 27 patients (11,7%) were treated with 21G needle (Accustic technique). In the Seldinger technique, 18G needle was used in 79 patients (38,7%) and 19G needle was used in 125 patients(61,3%). Before the procedure, the patients were given appropriate prophylactic antibiotics. All procedures were performed under standard sterile conditions, while the patient was in the pron position, under US guidance and under fluoroscopy. Lower or middle calyx access was provided. After appropriate positioning of the catheter, the skin was fixed with the seam and after the procedure the patients were observed for 6-8 hours in the observation room. The most frequent indication for nephrostomy was ureteropelvik junction obstruction (n = 72, 31,4%). No technical failure was present in any patient. There was no mortality. There were major complications in 4 patients (1,6%). Methemoglobinemia and respiratory arrest due to local anesthetic in 1 patient, urinoma due to extravasation of urine in 3 patients. Minor complications were present in 4 patients (1,6%). Three patients had perirenal hematoma that did not require transfusion and 1 patient had urinary extravasation that did not require drainage and spontaneously regressed on follow-up. The problems related to the catheter, requiring replacement or revision, were detected in 25 patients (10,8%). In 12 patients a nephrostomy catheter came out and was replaced in the same way. 13 patients were changed or revised for various reasons. The mean day of catheterization in our patients was 28.72 ± 45.82 (minimum 2 - maximum 345). The longest stay of catheter was due to tumoral causes followed by iatrogenic causes and vesicoureteral reflux. All catheters were removed after appropriate treatment of the underlying disease.