Pediatrik yaş grubunda perkütan nefrostomi uygulamaları
Percutaneous nephrostomy application in pediatric age group
  1. Tez No: 394057
  2. Yazar: NUREDDİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NURİ BODAKÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; üriner obstrüksiyon ile başvuran pediatrik yaş grubu hastalarda, perkütan nefrostomi uygulamasının etkinlik, uygulanabilirlik, güvenilirlik ve klinik katkılarının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde, Ağustos 2011- Temmuz 2014 tarihleri arasında perkütan nefrostomi uygulaması yapılan hastalar retrospektif olarak tarandı. Hastaların klinik, laboratuvar ve radyolojik bulguları, dosyalarından elde edildi. Tarama işlemi hastanemiz bilgi işlem sistemi (HBYS) kullanılarak yapıldı. Demografik verileri, endikasyonlar, laboratuvar değerlerindeki değişikler, klinik gözlem, işlem sonrası takip gibi parametreleri dökümente edildi. Hastaların radyolojik veriler hastanemiz PACS sistemi kullanılarak yapıldı. Bulgular: Farklı etiyolojik sebeplerle hidronefrozu olan, yaşları 5 gün-18 yıl arası değişen 32`si erkek, 17`si kız 49 çocuk hastaya, toplamda 70 böbrek ünitesine ultrasonografi eşliğinde perkütan nefrostomi (PCN) uygulandı. Uygulamalar %49 diversiyon, %35 drenaj ve %16 tanı endikasyonları ile yapıldı. Hastaların 5`inde üremi tablosu mevcuttu. PCN uygulanan hastaların 18`sinde böbrek taşı (10) veya üreter taşı (8) mevcuttu. 16 hastada üreteropelvik bileşke obstrüksiyonu (UPBO), 7 hastada ise üreterovezikal bileşke obstrüksiyonu (UVBO) tanısı kondu. Geriye kalan 9 hastada ise infravezikal obstrüksiyon, ürinom, perirenal hematom, üreteral tm metastazı (osteosarkom) tanıları tespit edildi. Hastaların 21`ine acil şartlarda, diğer 30 hastaya ise elektif şartlarda işlem uygulandı. Acil PCN uygulama kararı; 21 hastanın 12`si pyonefroz, 7`i üremi ve 2`si ürinom tanısı sebebiyle alınmıştır. Hastalarımızın hiçbirinde transfüzyon gerektirecek düzeyde majör kanama izlenmedi. Toplam 12 hastada (%24) ise HCT değerinin -max 3 olacak şekilde- düştüğü görüldü. Ortalama HCT düşüşü, bütün hastalarda 0,4 olarak hesaplandı. Minör kanama olan hastalar arasında ise ortalama 1,8 HCT kaybı tespit edildi. Hastalarımızda Transfüzyon gerektiren kanama, sepsis, pnömotoraks, kolon yaralanması gibi majör komplikasyonlar gelişmedi. Sonuç: Üriner obstrüksiyonlarda görüntüleme kılavuzluğunda yapılan perkütan nefrostomi işlemleri pediatrik yaş grubunda da güvenli olarak uygulanabilen ucuz efektif ve zaman zaman hayat kurtarıcı bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Background: In this study, aim is evaluation of percutaneous nephrostomy application in pediatric patients with urinary obstruction, effectiveness, feasibility, safety and clinical contributions. Materials and Methods: In our clinic, between dates of August 2011- July 2014, percutaneous nephrostomy applicated patients were retrospectively analyzed. Clinical, laboratory and radiological data were obtained from the patient files. Our screening process was performed using our hospital data processing system (HBYS). Demographic data, indications, changes in laboratory parameters, clinical observations, parameters such as the follow-up process was documented. Radiological data of the patients was obtained from the PACS system. Results: Percutaneous nephrostomy (PCN) was performed to ages 5 days-18 years ranging 49 pediatric patients, (32 male, 17 girls) totally 70 renal units with Hydronephrosis with different etiologies. Applications was performed with indications of diversion, drainage and diagnostic (49%, 35%, and 16% respectively). 5 patients were uremic. Of 18 patients who undergo PCN; have urinary stones (10 renal and 8 ureteral stones). Ureteropelvic junction obstruction (UPBO) was diagnosed in 16 patients, and ureterovesical junction obstruction (UVBO) in 7 patients. İn remaining 9 patients infravezikal obstruction, urinoma, perirenal hematoma, ureteral metastasis (osteosarcoma) diagnoses were identified. To 21 of patients, procedure applied urgently and others were in elective conditions. Emergent PCN decision was taken due to pyonephrosis, uremia and urinoma (12, 7 and 2 respectively). Major bleeding that require transfusion did not seen in our patients. A total of 12 patients (24%) showed decrease in HCT value (max 3). Avarage decrease of HCT was calculated as 0,4 in all cases. İn minor bleeded patient average loss of 1,8 hematocrit calculated. İn our patients we did not receive any other major complications such as sepsis, pneumothorax, colon injury etc. Results: İmaging-guided percutaneous nephrostomy procedure is an effective and inexpensive and safe, sometimes a lifesaving method that can be applied in the pediatric age group too.