Küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinin tanısında, tedaviye yanıt ve prognoz tayininde kıaa1522 ekspresyonunun değerlendirilmesi
The role of kiAA1522 expression as A prognostic factor and diagnostic value in patients with non-small cell lung cancers
- Tez No: 473960
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN KILIÇKAP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Patoloji, Oncology, Pathology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Küçük hücreli dışı akciğer kanserleri (KHDAK), tüm akciğer kanseri olgularının %85'inden fazlasını oluşturur ve en ölümcül kanserlerden biridir. 5 yıllık tahmini sağkalım yüzdesi %15.9 olan ve metastatik hastalık grubunda yaşam beklentisi bir yıldan az olan bu hastalık grubunda yeni biyobelirteçlere ihtiyaç vardır. Yeni yayınlanan prospektif bir çalışmada yüksek KIAA1522 ekspresyonunun kötü prognostik faktör olduğu ve düşük sağkalımla ilişkili olduğu gösterildi. Akciğer kanseri nedeni ile rezeksiyon ve/veya metastazektomi cerrahisi olmuş ya da patolojik tanısı aynı kurumdaki patologlar tarafından teyit edilmiş 98 KHDAK'li hastaya ait veriler gözden geçirildi. Bu çalışmada immünhistokimyasal yöntemle KIAA1522 ekspresyonunu ile klinikodemografik parametre, patolojik evre, nüks hızı, genel sağkalım ve hastalıksız sağkalımla arasındaki ilişki incelendi. Adenokarsinom ve skuamöz hücreli karsinom arasında ekspresyon farkı gözlemlemedik(p: 0.6). Sağkalım analizleri log-rank testi ve çok değişkenli Cox oransal risk modeli kullanılarak yapıldı. Yüksek ekspresyon, 98 hastanın 54'ünde gözlendi (%55.1) ve yüksek ekspresyon grubunda, düşük ekspresyona göre istatistiksel olarak anlamlı olarak düşük sağkalım görüldü (log-rank p: 0.01). Çok değişkenli Cox oransal risk modelinde; ECOG performans skoru, yaş, TNM evresi ile birlikte yüksek KIAA1522 ekspresyonu bağımsız risk faktörüydü (HR 2.427, p: 0.022, %95 GA [0.1140-5.168]). Tam yanıt elde edilmiş hastalarda, yüksek ekpresyon grubu, referans gruba göre hastalıksız sağkalım açısından istatististiksel olarak anlamlı bir sağkalım farkı ile ilişkili değildi. Ancak Kaplan Meier analizinde, KIAA1522 yüksek ekspresyonlu grubun daha düşük hastalıksız sağkalımla ilişkili olma trendi vardı (log rank p: 0.12). Sonuç olarak, KIAA1522 ekspresyonu genel sağkalım için bağımsız bir risk faktör olup, hastalıksız sağkalım ve nüks için de prognostik bir gösterge olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Non-small cell lung cancer accounts for more than 85% of incidences of lung cancer and is one of the most fatal cancers. Novel lung cancer biomarkers are needed for non-small cell lung cancers for which the predicted survival rate about 15.9% and less than a year in those with metastatic disease. A recent prospective study revealed that high expression of KIAA1522 was significantly associated with poor prognosis and decreased overall survival. We identified 98 patients who underwent radical curative surgical resections and metastatectomies for pulmonary adenocarcinoma and squamous cell carcinoma at our institution or the pathological diagnosis confirmed by our pathologists. In accordance with recent data, we evaluated KIAA1522 expression by immunohistochemistry and its association with clinicodemographic parameters, pathological stages, recurrence rates, overall survival and disease-free survival of the patients in whom complete remission had been achieved. Expression profiles in samples with adenocarcinoma was not significantly different from samples with squamous cell carcinoma (p: 0.6). Survival analysis was performed with log-rank tests and multivariate Cox proportional hazard model. High KIAA1522 expression was observed 54 out of 98 samples (55.1%) and patients with high KIAA1522 expression has a significantly shorter overall survival in comparison with low expression group (p: 0.01). Multivariate Cox proportional hazard analyses revealed that among with age groups (≥60 versus