Biyolojik tedavi öncesi latent tüberküloz taramasında quantiferon tüp testi kullanılan yetişkin romatoloji hastalarında aktif tüberküloz infeksiyonu gelişme sıklığı
The incidence of active tuberculosis infection among adult rheumatic patients who were screened with quantiferon tube test for latent tuberculosis before biological treatment
- Tez No: 473961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT KALYONCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Romatoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Rheumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, biyolojik tedavi öncesi latent tüberküloz (TB) taramasında Quantiferon® TB Gold tüp testi (QFT-GIT) (Cellestis Ltd.-Australia) kullanılmış ve latent TB profilaksi kararı QFT-GIT sonucuna göre verilmiş hastalarda aktif TB infeksiyonu gelişme sıklığını araştırmaktır. Çalışma tek merkezli kesitsel bir çalışma olup çalışma grubunu Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Biyolojik Ajan Veritabanı'na (HÜR-BİO) kayıtlı hastalar oluşturmaktadır. Mayıs 2011-Ağustos 2015 tarihleri arasında biyolojik ajan başlanan, tedavi öncesi latent TB taramasında yalnız QFT-GIT kullanılan 1335 hasta, çalışmaya alındı. Tüm hastaların % 58,2'si kadın iken yaş ortalaması 44,2 ± 12,9 idi. Hastaların % 62,6'sı spondiloartropati (SpA) tanısı, % 32,4'ü romatoid artrit (RA) tanısı ile izlenmekteydi. BCG aşısı olduğunu beyan eden hastaların oranı % 94,2 idi. QFT-GIT sonucu pozitif çıkanların oranı % 19,3 iken test sonucu belirsiz sonuçlanan hasta oranı % 1,7 idi. Kronik inflamatuvar-otoimmün hastalığı olanlarda yaş artışının ve erkek cinsiyetin QFT-GIT pozitifliği prediktörleri olduğu bulundu. 308/1335 (% 23,0) hastaya 9 aylık izoniazid (INH) profilaksi kararı verilmişti. BCG skar varlığı ve INH tedavisine uyum, sadece anket ile ulaşılan hastalarda değerlendirildi. Hastaların % 49,7'sine anket ile ulaşıldı. Hastaların % 90.0'ında BCG skarı saptandı. INH başlanan hastaların % 78,9'u 9 aylık tedaviye tam uyum göstermişti. 1218/1335 (% 91,2) hastanın en az bir tümör nekroz faktörü (TNF) inhibitörü kullanma öyküsü mevcuttu. TNF inhibitörlerine toplam maruziyet 2043 hasta.yılıydı. Biyolojik ajan başlandıktan sonraki ortanca takip süresi 19,4 (IQR=29,5) ay idi. 3 hastada (% 0,22) aktif TB infeksiyonu gelişmişti. Biyolojik ajan başlanmasından aktif TB infeksiyonu gelişmesine kadar geçen ortanca süre 28,5 (min: 21,7 - max: 40,5) ay idi. Gelişen infeksiyonların hepsi akciğer tüberkülozuydu. Anti-TNF ajanlar dışındaki biyolojik ajanların kullanımı sonrası aktif TB infeksiyonu görülmemişti. TNF inhibitörü kullanan hastalarda kümülatif TB sıklığı 246/100.000 hasta bulundu. Ortalama yıllık TB sıklığı tüm TNF inhibitörleri için 147/100.000 hasta x yılı, adalimumab için 154/100.000 hasta x yılı, etanercept için 163/100.000 hasta x yılı, infliximab için 237/100.000 hasta x yılı saptandı. Bu çalışma; BCG aşılanma oranının yüksek, TB insidansının düşük-orta seviyede (17-20/100.000) olduğu bir ülkede biyolojik ajan öncesi latent TB taramasında yalnız QFT-GIT kullanımı sonrası aktif TB gelişme sıklığını araştıran ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the incidence of active tuberculosis (TB) infection among adult rheumatic patients who were screened only with Quantiferon® TB Gold Tube Test (QFT-GIT) (Cellestis Ltd.-Australia) for latent TB before biological treatment. The study is a single-center cross-sectional study and the study group is composed of patients registered in Hacettepe University Faculty of Medicine Rheumatology Department Biological Agent Database (HUR-BIO). 1335 patients, screened between May 2011 and August 2015 with QFT-GIT alone for latent TB prior to biologic treatment, were included in the study. 58.2 % of all patients were female, the mean age was 44.2 ± 12.9. Diagnoses were followed, 62.6 % spondyloarthropathy (SpA), 32.4 % rheumatoid arthritis (RA). 94.2 % of patients declared that they had had BCG vaccination. QFT-GIT results were followed; 19.3 % positive, 1.7 % indeterminate. Age increase and male-gender were independent predictors of QFT-GIT positivity. 308/1335 (23.0 %) patients were given isoniazid (INH) prophylaxis for 9 months. Compliance with INH treatment and BCG scar presence were assessed only in patients who were reached by questionnaire. 49.7 % of the patients were reached by questionnaire. BCG scar was detected in 90.0 % of the patients. 78.9 % of the patients given INH, had full compliance with the treatment. 1218/1335 (91.2 %) patients had a history of using at least one TNF inhibitor. Total exposure to TNF inhibitors was 2043 patient-years. The median follow-up time after onset of the biological agent was 19.4 (IQR = 29.5) months. 3 patients (0.22%) had active TB infection. The median time from initiation of the biological agent to occurrence of active TB was 28.5 (min: 21.7-max: 40.5) months. All of TB infections were pulmonary TB. No active TB infection was seen after the use of biological agents other than anti-TNF agents. Patients using TNF inhibitors had a cumulative tuberculosis incidence of 246 / 100,000 patients. The annual incidence of TB was 147 / 100,000 patient-years for all TNF inhibitors, 154 / 100,000 patient-years for adalimumab, 163 / 100,000 patient-years for etanercept, and 237 / 100,000 patient-years for infliximab. This is the first study to investigate the frequency of active TB among patients screened only with QFT-GIT for latent TB prior to biological treatment in a country with high BCG vaccination rates and low to moderate tuberculosis incidence (17-20 / 100,000).