UVEA melanomu hastalarında hipofraksiyone stereotaktik radyoterapi sonrası gelişen radyasyon retinopatisi ve optik nöropatisi gelişiminde etkili olan faktörler ve tedavi sonuçları
Risk factors and management outcomes of radiation retinopathy and optic neuropathy developing after hypofractionated stereotactic radiotherapy in patients with UVEAL melanoma
  1. Tez No: 473967
  2. Yazar: ZOHRA MASIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYYAM KIRATLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Radyasyon retinopatisi, radyasyon tedavisini takiben, geç başlangıçlı, yavaş ilerleyen, tıkayıcı vaskülopatidir. Radyasyon optik nöropatisi patogenezi tam anlaşılmamakla birlikte, optik sinir ve kiyazmanın radyasyona bağlı nekrozu olarak kabul edilir. Bu çalışmada uvea melanomu (UM) hastalarında hipofraksiyone stereotaktik radyoterapi (HSRT) tedavisi sonrası radyasyon retinopatisi ve radyasyon optik nöropatisi gelişiminde etkili olan faktörlerin ve tedavi sonuçlarının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya HSRT tedavisi almış 215 UM hastasının 215 gözü dahil edilmiştir. Veriler retrospektif olarak elde edilmiştir. Hastaların HSRT tedavisi sonrası radyasyon retinopatisi ve optik nöropatisi gelişimi, hipertansiyonu (HT), hiperlipidemisi (HL) ve diabetes mellitus (DM) durumları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Radiation retinopathy is characterized by delayed onset of slowly progressive occlusive vasculopathy. Although the pathogenesis of radiation optic neuropathy is not fully understood, it is considered to be necrosis due to radiation of optic nerve and chiasma. We investigated the factors that could act upon the development of radiation retinopathy and radiation optic neuropathy after hypofractionated steterotactic radiotherapy (HSRT) and treatment outcomes in eyes with uveal melanoma. This retrospective study included 215 eyes of 215 patients treated with HSRT. Development of radiation retinopathy and optic neuropathy after HSRT treatment, hypertension (HT), hyperlipidemia (HL) and diabetes mellitus (DM) status of patients were recorded.