Hacettepe üniversitesi Tıp fakültesi onkoloji yoğun bakım ünitesine yatan hastaların genel özelliklerinin incelenmesi ve yatış kriterlerine göre prognoz değerlendirilmesi
Investigation of general characteristics of patients admitted to Hacettepe University Daculty of Medicine oncology intensive care unit and evaluation of the prognosis according to the admission criteria
  1. Tez No: 473968
  2. Yazar: TAHMAZ HAZIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU TOPELİ İSKİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kanserli hastaların yaşam sürelerinde artış ile birlikte yoğun bakım gereksinimlerinde de artış olmuştur. Günümüzde artmış sağ kalım beklentisiyle birlikte onkoloji hastalarının yoğun bakıma kabulünde yeni prognostik faktörlerin belirlenmesi gerekmektedir. Literatürde prognoz tahmini ve yatış öncelik kriterlerine yönelik değişik öneriler mevcuttur. Çalışmamızda onkoloji yoğun bakım ünitesinde (OYBÜ) izlenen hastalarda literatürde belirtilen yeni yatış öncelik kriterleri modifiye edilerek 28-günlük mortalite ile ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 1.10.2013–31.3.2016 tarihleri arasında OYBÜ'ye yatan hastalar retrospektif olarak“tam destek”,“yoğun bakım denemesi”ve ''yatış endikasyonu yok“ olarak 3 yatış öncelik kriterine göre sınıflandırılmış ve hastaların ölüm oranları bu kriterlere göre karşılaştırılmıştır. Toplam 306 kanserli kritik hasta yatırılmıştır. Hastaların 181'i (%59) erkek, ortanca [ [minimum-maksimum] yaş 60 [19-93] ve APACHE II skoru 23,1 [5-47] idi. Yoğun bakımdaki ilk gün SOFA skoru 7,0 [0-19] idi. Hastaların %67'sinde (n=206) solid kanser mevcuttu. Hastaların 235'ne (%76,8) mekanik ventilasyon uygulanmıştı. 28-günlük mortalite %46,7, yoğun bakım mortalitesi %51,0, hastane mortalitesi ise %66,7 idi. Hastaların %59,2'i ”tam destek“, %15,0'ı ”yoğun bakım denemesi“, %25,8'i ”yatış endikasyonu yok“ kriterlerine göre yatırılmıştı. Yatış öncelik kriterlerine göre 28-günlük mortalite oranı (sırasıyla %37,6, %52,2, %64,6; p=0,0001) ve hastane mortalite oranı (sırasıyla %59,1, %76,1, %78,5; p=0,004) gruplar arasında farklı idi. Lojistik regresyon analizinde yatış endikasyonu olmaması, yoğun bakım kabulünde yüksek laktat düzeyi ve SOFA skoru, solid kanser olması 28-günlük mortalite ile ilişkili bulundu. Kanserli kritik hastalarda ”tam destek“, ”yoğun bakım denemesi“ ve ”yatış endikasyonu yok" şeklinde belirlenen yatış öncelik kriterleri 28-günlük ve hastane mortalitesini öngörmede kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Along with the increase in the life span of cancer patients, the need for intensive care has also increased. Today, with the expectation of increased survival, new prognostic factors should be identified for admission of oncology patients to intensive care units. There are various suggestions in the literature regarding prognosis prediction and admission priority criteria. We aimed to investigate the relationship between modified admission criteria with 28-day mortality in patients admitted to the oncology intensive care unit (OICU) in our study. Patients who were admitted to OICU between 1.10.2013-31.3.2016 were retrospectively classified according to 3 admission priority criteria as“full support”,“intensive care trial”and“no indication for admission”and the patients were compared according to these criteria. A total of 306 critically ill cancer patients were admitted. 181 (59%) of the patients were male, median [minimum-maximum] age was 60 [19-93] and APACHE II score was 23.1 [5-47]. The first day SOFA score was 7.0 [0-19]. Solid cancer was present in 67% of the patients (n = 206). Mechanical ventilation was performed in 235 patients (76.8%). 28-day mortality was 46.7%, intensive care mortality was 51.0% and hospital mortality was 66.7%. Fifty nine point two percent of the patients were admitted as“full support”, 15.0% as“intensive care trial”and 25.8% as“no indication for admission”. The 28-day mortality rate was lowest in“full support”group and highest in“no indication for admission group”(37.6%, 52.2%, 64.6% respectively, p = 0.0001) with similar results in hospital mortality rate (59.1%, 76.1%, 78.5% respectively, p = 0.004). In logistic regression analysis, high lactate level and SOFA score, presence of solid cancer and ''no indication for admission'' criteria were asssociated with 28-day mortality. In conclusion, admission priority criteria, defined as“full support”,“intensive care trial”and“no indication for admission”in critically ill patients with cancer can be used for mortality prediction.