Sporcularda sürekli öfke düzeyi ve öfke ifade tarzlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Constant rage level i̇n athletes an analysi̇s of the expressi̇on types of anger i̇n di̇fferent parameters
- Tez No: 474011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ABAKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, ferdi ve takım sporcularının sürekli öfke ve öfke ifade tarzlarının çeşitli değişkenler açısından belirlenmesi amacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklem grubunu Gaziantep İlinde faal sporculukları devam eden 549 (379 erkek, 170 kadın) birey oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin elde edilmesinde Speilberger (1988) tarafından geliştirilen Özer (1994) tarafından Türkçeye uyarlama çalışması yapılan“Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzları Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, ilişkisiz ölçümlerde ortalama puanların karşılaştırılması için varyans analizi One-Way ANOVA, İndependent samples t-testi kullanılmıştır. Sonuç olarak, kadın sporcular arasında takım sporcuları ile uğraşanların sürekli öfke ve öfke dışa düzeyleri yüksek, erkek sporcular arasında ferdi sporcuların sürekli öfke, öfke içe ve öfke dışa düzeyleri yüksek bulunmuştur. Takım sporcularında cinsiyet ve spor yapma yılı açısından farklılık görülmezken, ferdi sporcularda cinsiyet değişkeni açısından sürekli öfke ve öfke ifade tarzlarında erkekler lehine yüksek puanlar belirlenmiştir. Her iki branş statüsünde de aile refah düzeyi iyi olanların, orta ve kötü olanlardan daha yüksek öfke puanlarına sahip oldukları, anne eğitim durumu arttıkça sürekli öfke puanlarında düşüş görülürken, öfke kontrolü puanlarında artış gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive research which is done with the aim of determining contast rage level and expression sats of anger in the athletes with ragard to different variables. This survey is implemented in a sample group which consists of 549 individuals (379 man, 170 woman) who are stil active sportman in the province of Gaziantep Continual Rage and Expression Types of Rage Scole which is developed by Speilberger (1988) and studied for adaptation to Turkish by Özer (1944) is utilized in the obtainment of the survey data. Variance analysis, One-Way ANOVA Independent Sample T-test is used in order for comparing the arithmetic mean in data analyzing, mean points in independent measuring. As a consequence, it is discovered that high constant rage and expressing anger level is odserved in female athletes who are occupied with team sports and male players who are engaged in individual sports while there is not seen any difference in team players in the sense of gender and experience in the sport career, higher level of constant rage and expressing anger is observed in male players by comparision with the female athletes in terms of gender factor. It is observed that the ones who have high welfore level in the society have more rage points are decreasing, anger management points are increasing according as the education status of mother grows.