Psikiyatrik bozukluğu olan hastalarda psikolojik dayanıklılık ve intihar olasılığı ilişkisi
Correlation between psychological resilience and suicide probability in patients with psychiatric disorder
- Tez No: 474010
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DÖNDÜ ÇUHADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırma, psikiyatrik bozukluğu olan hasta ve sağlıklı bireylerin psikolojik dayanıklılık ve intihar olasılığını karşılaştırmak ve bu değişkenler arasındaki ilişki belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 139 psikiyatri hastası ve 141 sağlıklı bireyden oluşan toplam 280 kişi ile yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak;“Kişisel Bilgi Formu”,“Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ)”ve“İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ)”kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS 22 programında ortalama, One Way Anova, Kruskal Wallis testi, independent samples t testi, Pearson kolerasyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmada intihar olasılığının psikiyatri hastalarında daha yüksek olduğu, psikolojik dayanıklılığın sağlıklı bireylerde psikiyatri hastalarından olumlu olarak daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to compare the likelihood of psychological resilience and suicide of patients with psychiatric disorders and healthy individuals and to determine the relationship between these variables. The study was carried out with a total of 280 people consisting of 139 psychiatric patients and 141 healthy individuals.“Personal Information Form”,“Resilience Scale for Adults (RSA)”and“Suicide Probability Scale (SPS)”were used as data acquisition tools in the study. The data were evaluated by using mean, One Way Anova, Kruskal Wallis, independent sanples t-test and pearson correlation analysis via IBM SPSS 22 software. In this study it was determined that suicide probability was higher in psychiatric patients; psychological resilience was higher positively in healthy individuals than psychiatric patients.