Öz bakım eksikliği hemşirelik teorisine göre verilen bakımın diyabetli bireylerin kan değerleri ve öz bakım gücüne etkisi
According to self-care deficiency nursing teory the effect of care given on blood values by their diabetic individuals and power of self care
- Tez No: 474012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÜNGÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çalışma, diyabetli bireylere öz-bakım eksikliği hemşirelik teorisine (ÖEHT) göre verilen bakımın, bireylerin kan değerleri ve öz-bakım gücüne etkisini belirlenmek amacı ile randomize kontrollü deneysel türde yapılmıştır. Çalışmaya evrenin tamamı örnekleme alınarak Şubat -Mart 2016 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Endokrin Kliniğine başvuran 30 kontrol, 35 deney grubunda olmak üzere 65 diyabetli hasta alındı. Araştırma verileri; hastaların tanıtıcı özelliklerini içeren anket formu, metabolik kontrol sonuçları formu(HbA1c,Lipid Düzeyleri) ve öz bakım gücü ölçeği ile toplanmıştır. Deney grubuna ÖEHT'ne göre bakım verilirken, kontrol grubu rutin uygulamalara bırakıldı. Deney grubundaki hastalara haftada 1 kez olmak üzere 4 kez, 30-40 dakika süreyle evde bakım yapıldı ve diyabet eğitim kitapçığı verildi. Her bakımda kan basıncı, Açlık kan şekeri (AKŞ)-Tokluk kan şekeri (TKŞ) ölçüldü ve planlanan hemşirelik girişimleri ÖEHT'ne göre uygulandı.
Özet (Çeviri)
The study has done as randomized controlled experimental design to determine the effect of care that given according to selfcare theory on the blood values and self care power of the patients with diabetic. By including all of the universe, between February and March 2016, 30 from the control group, 35 from experimental group totally 65 patients with diabetes who applied to Gaziantep University Şahinbey Research and Practice Hospital Endocrine Clinic.Experimantal values has been collected by the servey form which is about the characteristics of introducing patients, metabolic control results form(HbA1c, Lipid Levels) and self care scale.When the test group was given maintenance by SDNT, the control group was left with routine application.Patients in the experimental group were treated 4 times (once a week) for 30-40 minutes at home and diabetes education booklet was given.In every patient care, Blood pressure, fasting blood sugar (FBS) -partial blood sugar (PBS) was measured and planned nursing interventions were applied according to SDNT. In pre-test comparisons of experimental and control groups; There was no statistically significant correlation (p> 0.05) between FBS, PBS, HbA1c and Self care power, but Blood pressure, HDL, LDL values of the experimental group increased significantly(p 0.05).