Depresyon hastalarına verilen psikoeğitimin bilişsel çarpıtmalar üzerine etkileri
The effects of the psychoeducation on cognitive distortions of patients diagnosed with depression
  1. Tez No: 474025
  2. Yazar: RABİA KÜRÜMLÜOĞLUGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışma, depresyon hastalarına verilen psikoeğitimin hastaların bilişsel çarpıtmaları üzerine etkisini belirlemek amacıyla, ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel model olarak yapılmıştır. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'ne başvuran en az 6 aydır depresyon tanısı almış hastalar araştırmanın evrenini, araştırma kriterlerine uyan 30 deney ve 30 kontrol grubu olmak üzere toplam 60 hasta çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler 'Kişisel Bilgi Formu', 'Otomatik Düşünceler Ölçeği (ODÖ)', 'Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği (FOTÖ)' ve 'İlişkilerle İlgili Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği (İBÇÖ)' ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzde dağılımı, ortalama ve standart sapma, bağımlı ve bağımsız gruplarda t-testi ve ki-kare analizi kullanılmıştır. Psikoeğitim haftada 1 kez, toplam 8 oturum olarak bireysel eğitim şeklinde uygulanmıştır. Eğitim öncesi değerlendirmede, deney ve kontrol gruplarındaki hastalarda kişiyi depresyona yatkın kıldığı düşünülen varsayım ve şemaların, fonksiyonel olmayan tutumların ve kişilerarası ilişkilerde sergiledikleri bilişsel çarpıtmaların ortalamanın üzerinde sıklıkla ortaya çıktığı görülmüştür. Deney grubundaki bireylerin ön testte FOTÖ, ODÖ ve İBÇÖ puan ortalamalarında kontrol grubuna göre anlamlı fark olmadığı görülmüştür (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of the psychoeducation on cognitive distortions of patients diagnosed with depression. This semi-experimental study was conducted using pre and post-tests, with control groups. All the patients diagnosed as depression at least for 6 months by Gaziantep University Medical Faculty Şahinbey Research and Application Hospital in during the study constitute the research population. The sample of the research has been consisted of 60 patients who are suitable for the criteria of research, 30 patients in research group and 30 patients in control group. The data has been collected by using The Personal Information Form, Automatic Thoughts Questionnaire (ATQ), The Dysfunctional Attitude Scale (DAS) and Interpersonal Cognitive Distortions Scale (ICDS). For evaluating the data, percentile, arithmetic mean, standard deviation, t- test for dependent and independent groups and chi-square analysis has been used. Psychoeducation was provided in the form of individual training once a week in total of 8 sessions. For the pre-test, assumption and schemas that make people predispose to depression, dysfunctional attitudes and cognitive distortions in interpersonal relationships were seen frequently to be above average in all patients. It wasn't seen to be significantly difference between DAS, ATQ and ICDS pre-test scores of patients in experimental and control groups (p>0.05).