Madde kullanım bozukluğunun kişilerin yaşamları üzerine olumsuz etkileri ile hastaların işlevsellikleri ve evlilik uyumlarının belirlenmesi
Determination of adverse effects ofsubstance use disorder on patients's lives and functioning and marital adjustment
- Tez No: 474026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Madde kullanım bozukluğunun kişilerin yaşamları üzerine olumsuz etkileri, hastaların işlevsellikleri ve evlilik uyumlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Gaziantep 25 Aralık Devlet Hastanesi-Ahmet Şireci Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM) polikliniğinde madde kullanım bozukluğu tanısı almış hastalar araştırmanın evrenini, araştırma kriterlerine uyan 309 hasta örneklemini oluşturmuştur. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, Kısa İşlevsellik Değerlendirme Ölçeği (KİDÖ) ve Çift Uyum Ölçeği (ÇUÖ) ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzde dağılımı, ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Hastaların ilk kez madde kullanımına ortalama 19.68±6.69 yaşında başladığı, son bir yıl içerisinde en çok kullanılan maddenin esrar olduğu, hemen hemen hergün kullanılan maddenin ise eroin olduğu belirlenmiştir. Madde kullanım bozukluğunun hastaların yaşamları üzerine olumsuz etkileri değerlendirildiğinde; hastaların madde kullanımı nedeniyle çalışma yaşamlarının (madde kullanmadan önce çalışma oranı %76.1 iken, madde kullanımı sonrası %31.1'e düştüğü), %19.4'ünün eğitim hayatının, %44'ünün ekonomik durumunun olumsuz etkilendiği, boşanma oranının arttığı, %41.7'sinin beden sağlıklarının bozulduğu, %81.9'unun cinsel isteklerinin azaldığı, %25.2'sinin madde etkisi altındayken yanlış cinsel deneyim yaşadıkları, %19.1'inin bulaşıcı hastalığa yakalandıkları, %69.6'sının şiddet davranışında bulunduğu, %49.2'sinin madde kullanımı sebebiyle intihara teşebbüs ettikleri belirlenmiştir. Bu çalışmada hastaların ÇUÖ toplam puan ortalaması 76.65+32.48, KİDÖ ise 1.93±0.80 olarak bulunmuştur. Bu sonuca göre hastaların çift uyumlarının olumsuz olarak etkilendiği ve işlevselliklerinin de bozulduğu görülmektedir. Sonuç olarak, madde kullanım bozukluğunun hastaların yaşamlarını birçok açıdan olumsuz etkilediği, hastaların işlevselliklerinin ve evlilik uyumlarının düşük olduğu belirlenmiştir. Hastaların yaşam standartlarını, çift uyumlarını ve işlevselliklerini artırmak amacıyla danışmanlık hizmetlerinin verilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine of negative effects on the lives of people, functioning and marital adjustment of patients with substance use disorder. All the patients diagnosed as substance use disorder Gaziantep 25 Aralık State Hospital-Ahmet Şireci Alcohol and Substance Abuse Treatment and Education Center (ASATEC) in during the research constitute the research population. The sample of the research has been consisted of 309 patients who are suitable for the criteria of the research. The data has been collected by using The Descriptive Information Form, Short Functional Rating Scale (SFRS) and Dyadic Adjustment Scale (DAS). For evaluating the dates, percentile, arithmetic mean, standart deviation has been used. It was determined that the patients started the substance use for the first time at 19.68 ± 6.69 years old, the most used substance in the last one year was cannabis, and the almost (everyday) used substance was heroin. When substance use disorders are assessed for adverse effects on patients' lives; it was found that 19.4% of the patients were adversely affected by their education life, the divorce rate was increased and 44% were economically adversely affected, 44.0% had a negative impact on their working lives (before the substance use, the rate of working decreased from 76.1% to 31.1%). It was also found that 41.7% of the patients had physical health deteriorated, 81.9% had decreased sexual desire, 25.2% had the wrong sexual experience while under substance effect, 19.1% had the contagious disease, and 69.6% were violent behavior, 49.2% of them had attempted suicide due to substance use. In this study, DAS total mean score of the patients was found to be 76.65 ± 32.48 and that of SFRS was 1.93 ± 0.80.According to these findings, it is seen that patients' diyadic adjustment was adversely affected and their functionalities deteriorated. As a result, it has been determined that substance use disorder negatively affects the lives of patients in many ways, and patients' functionalities and marital adjustment are low. It is recommended that counseling be provided in order to improve the living standards, marital adjustment and functionalities of the patients.