Elektif operasyon geçiren obez kadın hastalarda sugammadeks ve neostigminin yaşa bağlı etkinlik ve maliyetin retrospektif karşılaştırılması
Retrospective comparison of sugammadeks and neostigmine age-related and costs in obese women with patient elective operations
- Tez No: 474056
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ ALKAYA SOLMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Elektif Operasyon Geçiren Obez Kadın Hastalarda Sugammadeks ve NeostigmininYaşa Bağlı Etkinlik ve Maliyetin Retrospektif Karşılaştırılması Çalışmanın amacı, obez, genç ve yaşlı hastalarda sugammadeks ve neostigminin klinik etkilerini ve maliyetini karşılaştırmak. Bu çalışmada operasyonu 150 dakikayı geçmeyen, kas gevşetici ilaç kullanılan hastaların medikal ve anestezi kayıtları retrospektif olarak değerlendirildi. 20-80 yaş arası, ASA I-II, BMI 30-40olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Dosya kayıtları incelenen hastalar, verilen ilaç ve yaşa göre 4 gruba ayrıldı; Grup GS:20-60 yaş arası 2mg/kg sugammadeks verilen hastalar, Grup YS: 60-80 yaş arası 2 mg/kg sugammadeks verilen hastalar, Grup GN:20-60 yaş arası 0,04 mg/kg neostigmin+0.01 mg/kg atropin verilen hastalar, Grup YN: 60-80 yaş arası 0,04 mg/kg neostigmin+0.01 mg/kg atropin verilen hastalar. İlaç dozları düzeltilmiş vücut ağırlığına göre uygulandığı dosya kayıtlarından öğrenildi. Hastaların anestezi takip fişlerinden hemodinamik parametreler, operasyon süreleri, TOF 25,75,90 süreleri, derlenme skorları, yan etki, komplikasyon ve kullanılan rokuronyum, sugammadeks, neostigmin miktarları kaydedildi. Demografik veriler açısından gruplar arası fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Retrospective Comparison of Sugammadeks and Neostigmine Age-Related and Costs in Obese Women with Patient Elective Operations Purpose of the study, compare the clinical impact and cost of sugammadex and neostigmine in obese, young-elderly patients. In this study, medical and anesthesia records of patients used muscle relaxant drugs and operation time not exceeding 150 minutes were evaluated retrospectively. Patients aged 20-80 years,ASA I-II, BMI 30-40 were included in the study. Patients whose files were examined were divided into 4 groups according to the given medication and age; Group GS:Patients given 2mg / kg sugammadex between 20-60 years, Group YS: Patients given 2mg / kg sugammadex between 60-80years, Group GN: Patients given 0,04 mg/kg neostigmin + 0.01 mg/kg atropin between 20-60 years, Group YN: Patients given 0,04 mg/kg neostigmin + 0.01 mg/kg atropin between 60-80 years Drug doses were learned from file records that were applied according to corrected body weight. Hemodynamic parameters, time of operation, time of TOF 25,75,90, recovery scores, side effects, complications and amounts of rocuronium,sugammadex and neostigmine were recorded from the anesthesia records of thepatients There was no difference between the groups in terms of demographic data. In terms of the time to reach TOF 25,75,90, it was seen that the patients in Group GS and Group YS reached faster TOF values than Group GN and Group YN. (p0,05).