Hava verilerinin gerçekçi görselleştirmesi için yeni bir yaklaşım
A novel approach for realistic visualization of weather data
- Tez No: 474109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Meteorolojik veri görselleştirme dizge ve arayüzleri kullanıcılar tarafından keşif ve çözümlemeye tabi tutulurken yaşanan sıkıntılar günümüzde uzman çözümleyiciler için önemli bir problem oluşturmaktadır. Yapılan araştırma sonucunda gerçekçi ve sembolik görselleştirme yöntemlerinin birleştirilerek bir ölçütler dizgesi ile birlikte kullanıldığına rastlanmamıştır. Bu kapsamda ilk aşamada daha iyi bir görselleştirme yaklaşımı ile bu probleme bir çözüm getirilmesi hedeflenmiştir. İkinci olarak sembolik ve karma görselleştirme için ölçütler belirlenmiştir. Ardından sıcaklık, atmosferik basınç, nem miktarı ve rüzgar hızı ile yönü değişkenleri hem 2B hem de animasyonlu 2B olarak ısı haritaları, glifler ve akış, ızgara ile parçacık yapıları kullanılarak gerçeklenmiştir. Sıcaklık-nem, basınç-rüzgar hızı ve yönü vb. grafiklerle istatistiksel olarak çıkarım yapılmasına da olanak tanınmıştır. Buna ek olarak ilk başta belirlenen ölçütler yönerge biçiminde uzman çözümleyicilere sunularak, sembolik ve karma görselleştirmeyi deneyimleme olanağı verilmiştir. Bir puanlama tablosu oluşturularak yapılan çalışmalar değerlendirilmiştir. Sonuçlara bakıldığında, mevcut 2B görselleştirme yöntemlerinin tüm olanakları kullanıldığında günümüz ölçütlerinde yeterli olacağına dair yaklaşımımız reddedilmiştir. Yeni nesil görselleştirme yaklaşımı olarak isimlendirilebilecek karma görselleştirmenin ise sabit ölçütler ile birlikte değerlendirildiğinde daha iyi bir görselleştirme sağladığına dair yaklaşımımız ise doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
While exploring and analyzing meteorological data visualization systems and interfaces, troubles that occurs become a significant problem for expert analyzers. As to previous works, combining symbolic and realistic visualization methods according to specific criterias are not found. As the first step, it is aimed to solve this problem with a better visualization approach. As second, criterias for a better symbolic and hybrid visualization are specified. After, temperature, atmospheric pressure, humidity and wind speed/direction are implemented separately for 2D and animated 2D by using heat maps, glyphs and flow, grids and particle systems. Novel tables are prepared like temperature-humidity and pressure-wind speed/direction to inference the system statistically. Additionally, criterias for better visualization are handed out to expert analyzers and it becomes possible to experience both symbolic and hybrid visualizations. A score table is created to evaluate all the work. As a result, it is shown that symbolic 2D visualization is not enough to meet today's criterias and requirements. The approach that hybrid visualization which is able to be called new generation visualization method provides a better visualization with constant criterias is verified.