Renal hücreli karsinomda substans p düzeyi ile substans P'yi parçalayan enzimlerin aktivitesindeki değişimin kanserin fenotipi ve prognozu ile ilişkisi
Association of renal cell carcinoma phenotype and prognosis with differential changes of substance p and substance P degrading enzyme levels
  1. Tez No: 474126
  2. Yazar: TÜMAY İPEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYKARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Renal hücreli karsinom (RHK) insidansı giderek artan, sınırlı bir grup hasta için etkin tedavisi olan, konvansiyonel kemoterapi ve radyoterapiye iyi cevap vermeyen bir malignensidir. Bu nedenle son yıllarda hastalığın gelişimi ve progresyonu ile ilgili moleküllerin tanımlanmasına yönelik çalışmalar artmıştır. ADAM (A Disintegrin A Metalloproteaz)'lar bir metalloproteaz ailesi olup, tüm çalışmalarda olmasa da bazı çalışmalarda ADAM 9, ADAM 10 ve ADAM 17'nin artmış ekspresyonunun tümör progresyonu ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Benzer şekilde nöropeptidlerin hidrolizinden sorumlu bir peptidaz olan neprilisin (NEP) seviyesindeki değişimin tümör formasyonu ve progresyonunu nasıl etkilediği kesinliğe kavuşmamıştır. Bu bulgular protein seviyesindeki değişimlerin her zaman fonksiyonel değişimlerle korele olmadığını göstermiştir. Aday moleküllerin tümör formasyonu ve metastazları nasıl etkilediğini anlamak için fonksiyonel değişimlerin belirlenmesi gerekmektedir. Biz ardışık 60 olguluk renal hücreli kanser serimizde postoperatif taze dondurulmuş RHK dokusunda ve primer tümöre 2 cm uzaklıktaki komşu renal dokuda neprilisin ve alfa sekretaz aktivitesini ADAM 9, 10 ve 17 fonksiyon ölçümleriyle değerlendirdik. ADAM'ların hem tümör hem de komşu tümörsüz dokudaki seviyeleri ve lokalizasyonları immunhistokimya çalışmasıyla değerlendirildi. Örneklerin patolojik derecelendirmesi immünreaktivite skalası kullanılarak yapıldı. Kontrol grubu olarak taşlı nonfonksiyone böbrek nedeniyle cerrahi uygulanan 10 hastadan alınan dokularda da aynı çalışma yapıldı. RHK alt tiplerinden 34'ü berrak hücreli, 12'si papiller ve 8'i kromofob idi. Yüzdeleri sırasıyla 58, 16 ve 11 idi. 6 olgu ise diğer tip RHK'lardan oluşuyordu. Hem alfa sekretaz, hem de neprilisin aktivitesinin tümör olmayan komşu renal dokuyla karşılaştırıldığında tümör dokusunda anlamlı olarak azaldığı (alfa sekretaz %78, neprilisin %57) saptandı (p < 0,0001 paired t test). Enzim aktivitesindeki azalış farklı histolojik alt tipler ve derecesine göre değişiklik göstermedi. İstatistiksel analizler, tümör tiplerine göre yapıldı. Papiller tip RHK'da NEP aktivitesi ve alfa-sekretaz aktivitesi tümör dokusunda belirgin ve istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulundu. NEP düzeyindeki kaybın alfa sekretaza göre daha fazla olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Renal cell carcinoma (RCC) is a malignancy with a rising incidence and has effective treatment modalities for a limited group of patient which does not response well to conventional chemotherapy and radiotherapy. Hence recently, the identification of molecules involved in the development and progression of this disease is of high priority. ADAMs (A Disintegrin A Metaloproteases) are a family of metaloproteases and increased expression of ADAM9, ADAM10 and ADAM17 was associated with tumor progression in some but not in all studies. Similarly effects of different levels of neprilisin (NEP), a peptidase which is responsible for hydrolyzing neuropeptides, on tumorogenesis and tumor progression is not clear. These discrepancies may reflect the fact that changes in protein levels do not always correlate with the functional changes. Changes in alpha-secretase activity as an assay for ADAM9, 10 and 17 functions in freshly frozen 60 consecutive renal cell carcinoma samples were examined. Adjacent renal tissue ~2cm distant to primary tumor was also used. Changes in the level and localization of the ADAMs were evaluated in both tumor tissue and neighboring uninvolved kidney tissue by immunohistochemistry. Pathological grading of the samples was calculated using immunreactivity scale. Subtypes of RCC and the number of patients examined were as follows: Clear cell carcinoma (n=34) (58%), papillary cell carcinoma (n=12) (16%), Cromophobe cell type (n=8) (11%) and other types (n=6). Alpha-secretase activity and neprylisin was significantly lower (78% and 57%) in tumor tissue compared to the neighboring renal tissue regardless of tumor type (p < 0,0001 paired t test). Statistical analysis done according to tumor types. In papillary type RCC NEP and alpha secretase activity in tumor tissue is markedly and statistically significant lower than neighbouring uninvolved kidney. NEP level decrease was higher than alpha secretase decrease.