Si katkılı Mg2B2O5 sentezi ve PET (polietilen tereftalat) malzemesinin özellikleri üzerine etkisinin incelenmesi
Si doped Mg2B2O5 synthesis and investigetion of its effects on the properties of PET (polyethylene teraphthalate) material
  1. Tez No: 474125
  2. Yazar: ESRA KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL ÇARBOĞA, DOÇ. DR. BİLAL DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Metallurgical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada PET'in termal, mekanik dayanımını artırmak amacıyla PET içerisine saf ve belirli oranlarda Si katkılı Mg2B2O5katkılanmıştır. Mg2B2O5numuneleri sol jel yöntemiyle farklı oranlarda hazırlanmıştır.Hazırlanan numuneler çift burgulu ekstuderde PET'e katkılanarak parçacık takviyeli kompozit numuneleri elde edilmiştir. Karışımların COOH uç grupları içeriği, asetaldehit (AA) içeriği, dietilenglikol (DEG) içeriği, izoftalik asit (IPA) içeriği, kül içeriği , Tg ve Tm sıcaklıkları tayini yapılmıştır. XRD grafikleri ve SEM görüntülerinden Mg2B2O5yapısının oluştuğu gözlenmiştir.Zeta potansiyeli , çekme değerleri, FTIR spektrumları incelenmiştir.Yapılan katkılar COOH uç grupları, DEG,IPA, AA içeriğini genel olarak düşürmüştür.Viskoziteyi ve kül içeriğini artırmıştır. Bu test sonuçlarına göre Si katkılı Mg2B2O5'ın genel olarak PET'in mekanik dayanımını artırdığı termal dayanımına fazlaca bir etkisinin olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, pure and certain proportions of Si-doped Mg2B2O5 were doped into to increase the thermal and mechanical strength of PET.Mg2B2O5 samples were prepared at different ratios by sol-gel method. The prepared specimens were added to PET in a double bore extruder to obtain particle reinforced composite samples. The contents of COOH end groups, AA (acetaldehyde) content, DEG (diethyleneglycol) content, IPA (isophthalic acid) content, ash content, Tg and Tm temperatures were determined. XRD plots and SEM images Show Mg2B2O5 structure. Zeta potential, tensile strength, FTIR spectra were investigated. Generally the additives COOH end groups, DEG, IPA, AA contentin generally decreased. Increased viscosity and ash content. These test results Show that Si-doped Mg2B2O5 does not have much effect on the thermal resistance , which generally increases the mechanical strength of PET.