Atrazinin artemia salina(Linnaeus,1758) üzerine toksik etkilerinin belirlenmesi
Determination the toxic effects of atrazine on artemia salina(Linnaeus,1758)
- Tez No: 474131
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FATMA KOÇBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Deniz ve akvaryum balıkları için en önemli canlı yem olarak kullanılan Artemia türleri de çevredeki değişikliklerden etkilenmektedir. Son yıllarda Artemia salina ekotoksikolojik sorunların çözümünde sucul canlı olarak kullanımı yaygın hale gelmiştir. Bu çalışma da Artemia nauplius larvaları üzerine atrazinin toksik etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kontrol grubunda deney süresince herhangi bir davranış bozukluğu, anormali ve ölüme rastlanılmamıştır. Atrazinin yüksek konsantrasyonlarında Artemia nauplius larvaları üzerinde toksik etkiler ve anormaliler gözlenmiştir. 24 saat sonunda 5x10-4 M atrazin konsantrasyonu Artemia nauplius larvalarında letal bir etki gösterdiği bulunmuştur. Atrazinin düşük konsantrasyonlarında larvalarda gelişim bozuklukları gözlenmeye başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Artemia species, which are used as the most important live feed for marine and aquarium fish, are also affected by changes in the environment. In recent years, theuse of the Artemia salina as an aquatic organism for there solution of ecotoxicological problems has become widespread. This study aimed to determine the toxic effects of Atrazine on Artemia nauplius larvae. No behavioral abnormality, abnormality and death were observed during the experiment in the control group. Toxic effects and abnormalities on Artemia Nauplius larvae were observed at high concentrations of Atrazine. After 24 hours a concentration of 5x10-4 M Atrazine found a lethaleffect in thelarvae of Artemia nauplius larvae. At low concentrations of atrazine, skeletal disorders in the larval have begun to be observed.