Gear grafların komşu rupture derecesi üzerine
On the neighbor rupture degree of gear graphs
- Tez No: 474146
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKŞEN BACAK TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Modern dünyada kullandığımız teknolojilerin birçoğunda ağ yapısına uygun dizayn edilmiş çeşitli sistemler kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları elektrik, internet, ulaşım, uydu vb. ağlardır. Bu ağları graflar yardımıyla modellemek mümkündür. Bu ağlarda iletişimin devamlı, hızlı ve güvenli olması önemli bir konudur. Bir ağın merkezinde veya bağlantılarında bir problem ile karşılaşılması durumunda, ağın dayanma gücünün ölçülmesine zedelenebilirlik değeri denir. Bu ölçüm için çeşitli parametreler tanımlanmıştır. Komşu rupture derecesi de bunlardan biridir. Bu tezin birinci bölümünde bilinen bazı zedelenebilirlik parametreleri verilmiş, ikinci bölümünde gear graflar ve gear grafların komşu rupture dereceleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümünde ise kartezyen çarpım, join, ardışık join işlemlerinin gear graflara uygulanmasıyla elde edilen grafların komşu rupture dereceleri ile ilgili bazı teorem ve ispatlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Various systems designed for network structere are used in a majority of the technologies we use in the modern world. Some of these networks are electricity, internet, transportation, satellite etc. These networks can be modeled with the aid of graphs. It is an impoprtant issue that communication is continuous, fast and secure in these networks. In case of a problem encountered with the centers or the connections of a network, the resistance of the network is called vulnerability. To measure the vulnerability of graphs varius parameters were defined. Neighbor rupture degree is one of them. In the first section of this thesis, some known vulnerability parameters are given. In the second section, gear graphs and neighbour rupture degrees of gear graphs are emphasized. In the third section, some theorems and proofs are given about the neighbor rupture degree of the graphs obtained when cartesian product, join, sequential join operations are applied to gear graphs.