Middle grafların komşu rupture derecesi üzerine
On the neigbour rupture degree of middle graphs
- Tez No: 474147
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKŞEN BACAK TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Ağların günlük hayatımızda önemli bir yeri vardır. İnternet ağları, elektrik ağları, su şebekeleri, ulaşım ağları, sosyal ağlar, biyolojik ağlar gibi hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaktadırlar. Bir ağ, bağlantılar ile birbirine bağlı olan merkezlerden oluşur. Merkezler tepeler olarak ve bağlantılar da ayrıtlar ile modellendiğinde bir graf bir ağı temsil etmektedir. Bir ağın bazı merkezlerinin veya bağlantı hatlarının bozulması sonucunda, ağdaki iletişim kesilene kadar geçen süredeki ağın dayanma gücünün ölçümüne o ağın zedelenebilirlik değeri denir. Bir ağın zedelenebilirliğinin belirlenmesinde, tanımlanmış çeşitli zedelenebilirlik parametreleri kullanılmaktadır. Bu parametrelerden bazıları; bağlantılılık sayısı (connectivity), dayanıklılık değeri (toughness), bütünlük değeri (integrity), kararlılık değeri (tenacity), saçılma sayısı (scattering number) ve rupture derecesidir. Bu tezde bir iletişim ağının bazı merkezlerinin bozulmasıyla kendisine komşu merkezlerin de işlevsiz hale gelmesi sonucu oluşan grafların zedelenebilirlik değerlerini inceleyen bir parametre olan komşu rupture derecesi bazı middle graflara uygulanmış ve elde edilen M(C_n), M(P_n), M(K_(1,n)), M(W_n), M(K_(1,n)×K_2) ve M(P_n×K_2) graflarının komşu rupture dereceleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Networks have an important place in our daily lives. Internet networks, electricity networks, water networks, transportation networks, social networks and biological networks are some of the networks we run into every aspect of our lives. A network consists of centers connected by links. A network is represented when centers and connections modelled by vertices and edges, respectively. In consequence of the failure of some centers or connection lines, measurement of the resistance of the network until the communication interrupted is called vulnerability of the network. In this study, neighbor rupture degree which is a parameter that explores the vulnerability values of the resulting graphs due to the failure of some centers of a communication network and its neighboring centers becoming nonfunctional were applied to some middle graphs and neighbor rupture degree of the M(C_n), M(P_n), M(K_(1,n)), M(W_n), M(K_(1,n)×K_2) and M(P_n×K_2) have been found.