Yeni bir can bus iletişim tabanlı otomotiv güç dağıtım modülü uygulaması ve sistemin güvenilirlik analizi : 'eaPDM'
A new can bus communication based power distribution module application and reliability analysis of system : 'eaPDM'
- Tez No: 474148
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA NİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Güç dağıtım modülü, özellikle otomotiv uygulamalarında sıklıkla kullanılan çok katmanlı bir kontrol ve diagnostik sistemidir. Bir giriş / çıkış bağlantı noktası, çok katmanlı güç dağıtım ünitesi ve dijital formda haberleşme yolu üzerinden mesaj göderimi sağlayan alıcı/verici iletişim katmanından oluşmaktadır. Modül sayesinde araç akümülatöründe üretilen güç; aracın elektriksel aksamlarına ECU vasıtasıyla kontrol edilerek dağıtılabilir ve güç hattındaki herhangi bir elektriksel enstrümanın arıza diagnostiği kolaylıkla yapılabilir. Çalışmada örneklerinden farklı olarak güç dağıtım modülünün çıkışlarının bilgisayar arayüz kontrolü ile akım kesme aralıklarının kalibre edilebildiği, CAN Bus iletişim protokolü vasıtasıyla nod ve iletişim hız parametrelerinin yine cihaza online bağlantı yapılarak kalibre edilebildiği modüler, inovatif ve kararlı çalışan bir uygulama yapılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Power Distribution Module is a multi-layer control and diagnosis system, which is frequently used in automotive applications. It comprises an input/output junction point, multi-layer power distribution unit and transreceiver communication layer which provides message sending over communication way in digital form. By courtesy of related module, the power which is produced in vehicle acumulator could be distributed to all electrical components of vehicle by ECU control and electrical diagnosis of any electrical component on vehicle could be proceed easily. In thesis, seperately from its similars, it has been aimed to realize an innovative, modular and reliable application that has a capability of calibration its current cut-off ranges, node and baud rate parameters via CAN Bus communication protocol and computer interface in an online way.