Clock synchronization algorithms on a software defined can controller: Implementation and evaluation
Yazılım tanımlı can denetleyici tabanlı saat senkronizasyonu algoritmaları: Uygulama ve değerlendirme
  1. Tez No: 620636
  2. Yazar: SERKAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KLAUS VERNER SCHMİDT, PROF. DR. ŞENAN ECE SCHMİDT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Pek çok gelişmiş sürücü destek sistemi ve araç içi uygulamalar, güvenlik açısından kritik görevler için koordinasyona ihtiyaç duymaktadır. Bu koordinasyonun sağlanması için farklı elektronik kontrol ünitelerinin (ECU) global bir saate sahip olmak amacıyla saatlerini senkronize etmeleri gerekmektedir. Her ne kadar Kontrol Alanı Ağı Veriyolu (CAN Bus), elektronik kontrol üniteleri arası bilgi alışverişinde en yaygın kullanılan iletişim yolu olsa da bahsi geçen saat senkronizasyonunu desteklememektedir. Literatürde birçok gelişmiş saat senkronizasyon metodu önerilmiş olmasına rağmen, bu metotlar sürücü değişikliklerini gerektirme olup, bu sürücüler çoğunlukla donanım tabanlı olduğundan bu değişikliklere izin vermemektedir. Bu tezin ilk amacı, konvansiyonel bir CAN sürücüsü üzerinde değişikliklere izin veren ve standart denetleyiciler ile uyumlu yazılım tanımlı bir CAN denetleyicisinin uygulanmasıdır. Tezin ikinci amacı ise, bahsedilen yazılım tanımlı CAN denetleyicisi üzerinde çalışan yeni saat senkronizasyon algoritmalarının geliştirilmesidir. Sonrasında ise, bu algoritmaların performansları değerlendirilecek ve mevcut CAN saat senkronizasyon algoritmaları ile karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Many advanced driver-assistance systems (ADAS) and in-vehicle applications require coordination for their safety-critical tasks. To achieve such a coordination, different electronic control units (ECUs) in the system should synchronize their clocks in order to share a global time. Although the controller area network (CAN) is the most widely used communication bus for the information exchange among ECUs, it does not support the required clock synchronization. Moreover, even several advanced clock synchronization methods for CAN have been suggested in the literature, they require modifications of the CAN driver, which is generally implemented in hardware and not accessible to modifications. The first aim of this thesis is the implementation of a software-defined CAN controller (SDCC) which enables modifications to the standard CAN driver. This SDCC is compatible to standard CAN controllers. The second aim of the thesis is the realization of new clock synchronization algorithms for CAN based on the SDCC including modifications to the classical CAN driver. The performance of the new algorithms is evaluated and compared to existing clock synchronization algorithms for CAN.