Erzurum ilinde yetişen ve halk arasında tıbbi amaçla kullanılan bazı bitkilerin antioksidan ve antimikrobiyal aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of antioxidant and antimicrobial activities of some plants used in medical between adults and people in the erzurum province
  1. Tez No: 474170
  2. Yazar: SERKAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE CEYLAN, PROF. DR. AHMET TUTUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada Erzurum ilinde yetişen, halk arasında yabani sebze ve tıbbi amaçla kullanılan; Çaşır (Ferula comunis L.), Evelik, ( Rumex patientia L.), Kenger (Gundelia tournefortii L.), Eşgın (Rheum ribes L.), Çiriş otu (Asphodeline taurica ), Kuşekmeği, (Polygonium arenastrum), Çayır soğanı (Allium schoenoprasum L.), Yabani Çaşır (Ferula orientalis L.) bitkilerinin yaprak veya gövdelerinden oluşan 13 farklı örnek ayrı ayrı incelenmiştir. Bitkisel ürünlerin antioksidan kapasitelerini ve antimikrobiyal aktivitelerini belirlemek için çeşitli yöntemler kullanılmıştır. Antioksidan kapasiteyi belirleyen yöntemler: FRAP (Fe3+İndirgeme Antioksidan Gücü) DPPH● giderme, Toplam Polifenol Tayini, CUPRAC (Cu+2 İndirgeyici Antioksidan Kapasite) ve Toplam flavonoid yöntemini içerirken antimikrobiyal aktiviteyi belirleyen yöntem ise Minimum inhibisyon konsantrasyon (MİK) yöntemidir. Antioksidan aktivite sonuçlarından elde edilen verilere göre Erzurum ilinden elde edilen Eşgın (Rheum ribes L.) bitkisi (EI) yapılan tüm analizler içerisinde en yüksek antioksidan kapasiteye sahip olduğu belirlenmiştir. Diğer taraftan hemen hemen tüm antioksidan analiz yöntemlerinde ise en düşük antioksidan aktiviteyi Yabani Çaşırı'nın Sap kısmı (YÇS) (Ferula Orientalis L.) göstermiştir. Antimikrobiyal aktivite sonuçlarından elde edilen verilere göre ise tüm bitkiler arasında Yabani Çaşır bitkisinin hem yaprak kısmının (YÇY), hem de sap kısmının (YÇS), test mikroorganizmalarının çoğuna karşı çok iyi derecede aktivite gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 13 different samples were examinated separately which are grown in the province of Erzurum. This samples are known as wild vegetables and used for medical purpose that are composed of leaves and hides of plants such as Ferula (Ferula comunis L.), Evelik, ( Rumex patientia L.), Acanthus (Gundelia tournefortii L.), Esgin (Rheum ribes L.), Ciris (Asphodeline taurica ), Bird bread (Polygonium arenastrum), Meadow onion (Allium schoenoprasum L.), Yaban Casırı (Ferula orientalis L.). Varius methods were used to determine antioxidant capacities end antimicrobial activities of plant products. Methods that determine antioxidant capacity include; FRAP (ferric ion reducing antioxidant power), DPPH● (free radical), Analysis of total polyphenol, CUPRAC (Cupric Reducing Antioxidant Capacity) and Total flavonoids assay and the method Minimum inhibitory concentration (MIC) that determines antimicrobial activitiy. According to the results obtained from the antioxidant activity results, Esgin (Rheum ribes L.) plant (EI) obtained from Erzurum province has the highest antioxidant capacity among all analyzes made. On the other hand, in almost all antioxidant analysis methods, the lowest antioxidant activity was Yabani Casir Sap part (YCS) (Ferula Orientalis L.). According to the results obtained from the results of antimicrobial activity, it was observed that the leaf portion (YCY) and the stem portion (YCS) of Wild Spotted Plants showed very good activity against the majority of the test microorganisms among all the plants.