Metastatik tümör büyümesinin dinamik modelleri
Dynamic models of metastatic tumor growth
- Tez No: 474180
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde, kanser biyolojisine ve tedavisine kısa bir giriş, metastatik kanserin yayılımını ve kanser karşıtı ilaçların farklı dozlarına nasıl tepki verebileceğini tanımlamak için matematiksel popülasyon dinamikleri modellerinin kullanımı üzerine odaklanılarak sunulmaktadır. Bu çerçevede, tek tümörlü büyüme modellerinin analitik çözümleri, popülasyon dinamiği modelleri ve popülasyon dinamikleri sistemlerini incelemek için analitik yaklaşımlar düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a brief introduction to cancer biology and treatment is presented with a focus on the use of mathematical population dynamics models to describe the spread of metastatic cancer and how it could respond to different dosing of anti-cancer drugs. Within this framework, analytical solutions of single-tumor growth models, population dynamics models and analytical approaches for studying the population dynamics systems are considered.