Denizli'de üretilen dokuma havlu ve bornozluk kumaşların haslık ve su emicilik özelliklerinin araştırılması
Investigation on functionality and water absorbent features of woven towels and bornoses fabrics generated in Denizli
  1. Tez No: 474187
  2. Yazar: LEVENT ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRAY TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bir havlu kumaş, kullanılabilir hale gelene kadar çok sayıda aşamadan geçer. Pamuktan, iplik oluşumuna, dokuma, sonrada renklendirme, terbiye ve kurutma işlemlerine tabi tutulan havlu kumaşlar bu aşamalarda her türlü değişken faktörlerden etkilenirken bu etkenler neticesinde kumaşın özellikleri belirlenmektedir. Bir havlu kumaştan istenen en belirgin özellikler yumuşak olması (tuşe), suyu iyi derecede absorbe etmesi (hidrofilite değeri), çamaşır makinesinde yıkanırken veya kullanırken maruz kaldığı sürtünmelerde renk akıtmaması (iyi haslık özelliği) gibi değerler başlıca istenilen özellikler arasında yer alır. Buradan yola çıkarak ev tekstilinde ihracatta önemli bir yere sahip Denizli'de üretilen havlu ve bornozluk kumaşların (kumaş konstrüksiyon özellikleri dört farklı olan olan) haslık ve su emicilik özelliklerini araştırmak için deneysel çalışmalar yapılmış ve haslık değerleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
A terry cloth, passes through numerous stages until it becomes available. Cotton, yarn formation, weaving, after coloring, finishing, and terry cloth subjected to a drying process is determining the properties of the fabric are affected by such factors as a result of these factors, all kinds of variables in this stage. The most obvious features are soft requested from a terry cloth (touch), a good degree of absorption of water (water absorbency value), bathing or using exposure to the color drain to the friction in the washing machine (good fastness values) as values are among the main desired features. To conclude home textile exports in an important place with Denizli produced towels and toweling fabric (fabric construction features that the four) experimental studies to investigate the fastness and water absorption properties made and fastness were investigated.