Sındırgı Karagöl'ün fitoplankton ekolojisi
Phytoplankton ecology of Sındırgı Karagöl
- Tez No: 474203
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada Ağustos 2015- Mayıs 2016 tarihleri arasında Karagöl'ün fitoplanktonik türlerinin incelenmesi, divizyoların mevsimlere göre değişimlerinin belirlenmesi ve gölün bazı fizikokimyasal parametrelerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gölde Bacillariophyta (46), Chlorophyta (21), Charophyta (15), Euglenophyta (15), Cyanobacteria (6) ve Mioza (1) divizyolarına ait toplam 104 tür saptanmıştır. Araştırma süresince Bacillariophyta divizyosunun dominant, Chlorophyta divizyosunun ise subdominant olduğu belirlenmiştir. Araştırma alanında sık rastlanılan türlerin Hantzschia amphioxys, Navicula radiosa, Desmodesmus communis, Fragilaria constricta ve Trachelomonas volvocina olduğu tespit edilmiştir. Karagöl'de ortalama su sıcaklığı 18.1ºC, çözünmüş oksijen 8,98 mg/L, pH 8.99, Klorofil-a 43.5 µg/L, AKM 0.027 mg/L ve nitrat azotu 0,45 mg/L olup gölün elde edilen değerlerinin SKKY kriterlerine göre kıyaslanması sonucunda su sıcaklığı, çözünmüş oksijen, nitrat azotu bakımından I. Sınıf, pH bakımından III. Sınıf su kalitesine sahip olduğu belirlenmiştir. Gölde yapılan inceleme sonucunda göl suyunun fizikokimyasal sonuçlarına bakılarak ve fitoplanktonik organizma yoğunluğunun zengin olmasına bağlı olarak gölün mezotrofik- ötrofik karakterde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to examine phytoplanktonic species of Karagöl, determine changes in the divisios based on seasons and to assess some physicochemical parameters between August 2015 and May 2016. A total of 104 species belonging to Bacillariophyta (46), Chlorophyta (21), Charophyta (15), Euglenophyta (15), Cyanobacteria (6) and Mioza (1) were determined in the lake. It was determined that Bacillariophyta division was dominant and Chlorophyta division subdominant during the research period. The most common species were Hantzschia amphioxys, Navicula radiosa, Desmodesmus communis, Fragilaria constricta and Trachelomonas volvocina. The average values of the measured parameters were water temperature 18.1 oC, dissolved O2 8.98 mg/L, pH 8.99, Chlorophyll-a 43.5 µg/L, Suspended solids 0.027 mg/L, and nitrate nitrogen 0.45 mg/L. This results of this study showed that water quality of the lake was first class based on temperature, dissolved oxygen, nitrate nitrogen and third class based on pH according to the WQCR of Turkey. As a result of the lake survey, it was determined that the lake was mesotrophic-eutrophic based on the physicochemical parameters and the phytoplankton richness of the lake.