Kinetinin Achroia grisella (Lepidoptera: pyralidae)'nın biyolojisine etkileri
Effects of kinetin on the biology of Achroia grisella (Lepidoptera: pyralidae)
- Tez No: 474204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGA SAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Küçük balmumu güvesi, Achroia grisella F. (Lepidoptera: Pyralidae)'ye beslenme yolu ile verilen kinetinin böceğin biyolojik özellikleri (yüzde ölüm, ergin çıkış süresi, toplam birey sayısı, morfolojik bozukluk, ağırlık, hayat uzunluğu ve yumurta verimi) üzerindeki etkileri 30±2°C sıcaklık, %60±5 nispi nem ve 12:12 saat (Aydınlık: Karanlık) fotoperiyot uygulanan laboratuar şartlarında incelendi. Kinetinin toksik dozlarını belirlemek amacıyla güvenin erken evre larvalarına 5, 25, 50, 100 ve 3000 ppm kinetin dozları uygulandı. Zehirlilik testi çalışmaları sonucunda ölümlerin kinetinden bağımsız olduğu görüldü. Bu nedenle biyolojik özellikler ile ilgili diğer çalışmalarda kinetinin en düşük (5 ppm), orta (400 ppm) ve en yüksek (3000 ppm) doz olmak üzere üç farklı çözeltisi besine eklenerek böceğin yumurtadan itibaren kimyasala maruz kalması sağlandı. A. grisella dişi ve erkeklerinde kinetinin erginleşme süresi ile ağırlık değerlerini önemli oranda etkilemediği zehirlilik testi ve biyolojik özellikler bulgularımıza göre kesin olarak söylenebilir. Ayrıca, madde uygulaması erginlerin kanat yapısı ile dişilerin bıraktığı toplam yumurta sayısında kontrol grubuna göre önemli bir değişikliğe neden olmadı. Güvenin erken evre larvalarına verilen kinetin ergin hayat uzunluğunu etkilemezken, böceğe yumurtadan itibaren uygulanan kimyasal ise erkeklerde yaşam süresini özellikle 5 ppm'de anlamlı düzeyde uzattı. A. grisella'nın toplam birey sayısının 400 ve 3000 ppm kinetin dozlarında önemli oranda azaldığı görüldü. Dişi ve erkek yüzdelerinde madde uygulaması sonucunda kontrole göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmaması bu durumun eşeyden bağımsız olarak ortaya çıktığını gösterdi. A. grisella'nın toplam birey sayısında kinetine bağlı olarak ortaya çıkan azalmalar hayatı konağına bağlı olan biyolojik kontrol ajanlarının da popülasyonlarının azalmasına neden olacaktır.
Özet (Çeviri)
The effects of dietary applied kinetin on the biological parameters (mortality, adult eclosion, total number of progeny, morphological disorders, weight, adult longevity, and egg fecundity) of the smaller wax moth, Achroia grisella F. (Lepidoptera: Pyralidae) were investigated under a photoperiod of 12:12 h (Light: Dark) at 30±2°C and 60±5% relative humidity. Kinetin was applied at five doses (5, 25, 50, 100, and 3000 ppm) to the early larval instars of the moth in order to determine the toxic doses. According to mortality data the dead individual insects did not occur in a dose-dependent manner. For this reason, low (5 ppm), middle (400 ppm), and high (3000 ppm) dose stimulation effects of kinetin on biological parameters was tested by exposing the eggs to the chemical applied diets. Depending on the toxicity and developmental results, it can be seen clearly that kinetin displayed no effects on adult eclosion and weight of male and female individuals. In addition, the chemical application did not cause a significant change in adult wing structure and total number of eggs with respect to control group. The adult longevity was not significantly affected when kinetin applied on early larval instars while a significant increase was occurred especially at 5 ppm for male longevity when eggs were exposed to kinetin. The total number of progeny of A. grisella decreased considerably at 400 and 3000 ppm. However the differences of sex ratios were not significant compared to controls, demonstrating that the decline in total number of progeny occurred independently of the sex. Reductions in the total number of A. grisella progeny depending on kinetin application will also cause a decrease in the populations of biological control agents as they need their hosts to complete their life cycle.