Su kaynaklarına yüzeysel akış yoluyla besin maddesi taşınımı: Akkaya Barajı Havzası örneği
Nutritional transportation by surface runoff to water resources: a case of Akkaya Damwatershed
- Tez No: 474249
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA YAŞAR KORKANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı Niğde Akkaya Barajı havzasında yapay yağış koşulları altında çeşitli arazi kullanımı/örtüsü altındaki topraklardan yüzeysel akış yoluyla taşınan besin maddesi miktarlarını belirlemektir. Bu amaçla arazi koşullarında elma, fasulye, patates, terkedilmiş alan (2 yıl önce), yonca, kekik, sedir, badem ve sazlık araziler üzerinde yağış simülatörüyle yapay yağışa tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda en yüksek taşınımdan küçüğe doğru nitrat taşınımı yoncalık > patates > elmalık >fasulyelik> terkedilmiş alan > sedir >kekiklik> sazlık > bademlik. En yüksek taşınımdan küçüğe doğru amonyum taşınımı yonca > bademlik >kekiklik> fasulye > sedir > elmalık > sazlık > terkedilmiş alan > patates. En yüksek taşınımdan küçüğe doğru toplam fosfor taşınımı elmalık > patates > sazlık > sedir > bademlik > terkedilmiş alan >kekiklik> yonca > fasulye. En yüksek taşınımdan küçüğe doğru toplam azot taşınımı patates > fasulye > terkedilmiş alan > elmalık > sedir >kekiklik> badem.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the amounts of nutrients transported by surface flow from soil under various land use/cover under artificial rainfall conditions in Niğde Akkaya Dam Reservoir.For this purpose, rainfall simulator has been subjected to artificial rainfall on apples, beans, potatoes, abandoned area (2 yearsago), clover, thyme, cedar, almond andreeds in the field conditions. As a result of the research, nitrate transport from highest to smallest transport clover>potato> apple > bean > abandoned area >cedar>thyme>reedy>almond. Ammonium transport from highest to lowest transport clover> almond >thyme> bean >cedar> apple >reedy> abandoned area >potato.Total phosphorus transport from highest transport to smaller transport apple >potato>reedy>cedar> almond > abandoned area >thyme>clover> bean.Total nitrogen transport from highest to lowest transport potato> bean > abandoned area > apple >cedar>thyme>almond.