Zaman gecikmeli mikro şebekelerin kazanç ve faz payı tabanlı kararlılık analizi
Gain and phase margins based stability analysis of time delayed micro-grids
  1. Tez No: 474260
  2. Yazar: HAKAN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET AYASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında sabit haberleşme gecikmeli mikro-şebeke sistemin gecikmeye bağımlı, kapsamlı bir şekilde kararlılık analizi yapılmıştır. İlk olarak, kazanç ve faz paylarını da dikkate alarak sistem ve kontrol parametreleri cinsinden kararlılık gecikme payını belirlemek için literatürde bulunan üstel terimin yok edilmesi ve Rekasius yerine koyma yöntemleri kullanılmıştır. Bu yöntemler, sistemin karakteristik denkleminde bulunan üstel terimi yok ederek kökleri sanal ekseni kesen sıradan bir polinoma dönüştürür. Bu yeni polinomun reel kökleri, kompleks terimli orijinal karakteristik denklemin sanal kökleriyle tam olarak eşleşir. Çalışmanın ikinci aşamasında, belirli bir zaman gecikmesi değeri için mikro-şebeke sistemi kararlı yapan oransal integral kontrolörün (PI) istenilen tüm kazançlarını hesaplamak için etkili ve basit grafiksel bir yöntem uygulanmıştır. Bu yaklaşım, kullanıcı tarafından tanımlanmış kazanç ve faz payına sahip olan PI kontrolör parametresinde kararlılık sınır eğrisinin, göreceli kararlılığın ve kararlılık bölgesinin çıkarılmasını sağlar. Haberleşme gecikmeli bir bölgeli mikro-şebeke sistem için geliştirilmiş çalışmalar ile önerilen çalışma karşılaştırıldığında zaman düzlemli benzetim çalışmaları önerilen çalışmanın daha iyi ve istenilen dinamik performansa sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This master thesis presents a comprehensive delay-dependent stability analysis of a micro-grid system with constant communication delays. First of all, exact methods used in the literature which take into account both gain and phase margins are proposed to determine stability delay margins in terms of system and controller parameters. The methods implement an elimination procedure to transform transcendental characteristic equation into a standard polynomial of the crossing frequency. The real roots of this new standard polynomial exactly match with the purely imaginary roots (crossing frequencies) of the original characteristic equation with transcendental terms. In the second stage of the study, an effective and simple graphical method is implemented to compute all stabilizing Proportional Integral (PI) controller gains for a given time delay. The approach is based on extracting stability region and the stability boundary locus in the PI controller parameter plane having user defined gain and phase margins, and relative stability. The time-domain simulation studies indicate that the proposed schemes give better desired dynamic performance as compared to the recently developed schemes for micro-grid with communication delays.